Personel Alımları

EGM ve Jandarma açıkladı: 18 bin bekçi alımı yapılacak!

Türkiye’de binlerce vatandaş bekçi alımlarını takip ediyor. EGM ve Jandarma ise binlerce adaya müjdeyi verdi. Yeni yılla birlikte 18 bin bekçi alımı yapılacağı açıklandı.

Binlerce vatandaş bekçi alımları için gün sayıyor. Konuya ilişkin olarak sosyal medyada milyonlarca takipçiye sahip gruplar oluşturulurken, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma tarafından yoğun talep gören bekçilik alımlarıyla ilgili açıklama yapıldı.

18 BİN PERSONEL ALINACAK

Geçtiğimiz dönemde 10 bin personel alınacağı duyurulmuştu. Ancak bekçi alımları için oluşan yoğun talebi değerlendiren Jandarma ile EGM, kontenjanı yükseltti. Yapılan düzenleme ile birlikte 10 bin olarak açıklanan kontenjanın 18 bine yükseltildiği açıklandı. Müjde niteliğindeki duyuru ise milyonlarca vatandaşı harekete geçirdi.

BEKÇİLERDE ARANAN ŞARTLAR

Alım yapılacak kadrolar için belirli şartlar aranıyor. Aranan şartlar şu şekilde:

  • Başvuran kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor,
  • En az 1.67 cm boy şartı,
  • Vücut kitle endeksinin 18 ile 27 arasında olması,
  • 31 yaşından küçük olmak,
  • Hapis cezası almamış olmak,
  • Silah taşımaya dair hukuki anlamda bir engel olmaması,
  • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı tedavisi görmüyor olmak.

ALIMLARA DÜZENLEME

Yoğun talep gören bekçilik alımlarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre, 18 bin personel alınacağı belirtilen alımlarda belirli şartlar dikkate alınacak.

Düzenlemelere göre bekçilik kadrolarına kademeler oluşturulacağı ve oluşturulan kademelere göre personellerin yerleştirileceği açıklandı. Emniyet teşkilatına bağlı bekçi alımlarında askerlik yapılmış olması şartı aranacak. Ancak Jandarmaya bağlı yapılacak alımlarda askerlik şartı aranmayacak. Ayrıca bekçilik başvurularına 31 yaş şartı getirildi. 31 yaşından büyük kişiler başvuruda bulunamayacak. KPSS şartı ise aranmayacak.

Öte yandan açılan kadrolara başvuran kişiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak özel sınava tabi tutulacak. Yapılacak özel sınavda adaylara 100 soru yöneltilecek. 100 soru üzerinden en az 50 sorunun doğru yanıtlanması zorunlu tutulacak.

İlginizi Çekebilir: PTT Personel Alımı Nasıl Yapılır! Şartları Nelerdir! İşte Başvuru Yolları

BEKÇİLER AYLIK NE KADAR ÜCRET ALIYOR?

Bekçilerin aldıkları maaşlar eğitim durumlarına göre farklılık gösteriyor. 2021 yılı itibarıyla ilkokuldan mezun bekçilerin aylık ücreti 5 bin 8 lira, liseden mezun bekçilerin aylık ücreti 5 bin 186 lira, lisans ve ön lisans mezunu bekçilerin aylık ücreti 5 bin 421 lira olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.