Ekonomi

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2022 Asgari ücret zammı milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Tüm halk zammın ne kadar olduğu ile alakalı olarak gelecek haberleri beklemekte. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Enflasyona karşı çalışanı koruyacak bir ücret “ belirlenecek diyerek ilk açıklamasını bugün yaptı. Peki şimdi be olacak asgari ücret zammı yüzleri güldürecek mi?

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Yılın son günlerine girmişken tüm asgari ücret ile çalışanlar, asgari ücret ne kadar olacak sorularının merakla cevabını beklemektedirler. Asgari ücret ile alakalı her gün yeni bir haber çıkarken bugün ilk toplantı gerçekleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ‘Enflasyona karşı çalışanların korunacağını ‘açıkladı. Yapılan toplantının ayrıntılarında ise vergi yükünün hafifletilmesine yönelik değişik fikirler arandı.

Asgari ücrete yapılacak zam ile alakalı 3 farklı seçenek üzerinde de durulmaya başlandı. 2022 asgari ücret zammı ile alakalı birçok senaryo ve beklentide gündemden düşmüyor. Bugün başlayan toplantıda güzel haberler ufaktan da olsa gelmeye başlamışken, diğer toplantılarında tarihleri belli oldu.

Gündemden düşmeyen ve sürekli olarak gündeme son dakika haber olarak düşen asgari ücret ne kadar olacak sorularına, Bakan Bilgin, bir başka açıklamasında da şu bilgilere değindi. ‘iş verimliliğini arttıracak bir rakam da buluşulacağını düşündüğünü ‘ifade etti.

2021 Asgari Ücret Ne Kadar?

2021 Yılında asgari ücret ne kadar sorusuna değinecek olursak, aşağıda verdiğimiz tabloda inceleyebilirsiniz.

2021 ASGARİ ÜCRETTUTAR: 3.577,50
ASGARİ GEÇİM İNDİRİMLERİ268,31
DAMGA VERGİSİ %0,75927,15
KESİNTİLERİN TOPLAM TUTARI751,60
NET KALAN ASGARİ ÜCRET2.825,90
2021 Asgari Ücret Tablosu

Bakan Bilgin’den Açıklamalar

Bugün asgari ücret ile alakalı yapılan toplantının ayrıntılarını veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son dönemlerde asgari ücretin çok gündem olduğunu, sık sık tartışılan bir konu olduğunu dile getirdi ve devam etti. Asgari ücretin milyonlar üçün önemli olduğunu ve herkesin meraklı bekleyişinin haklı olduğunu ifade etti. Türkiye de yaşayan ve 6 milyon civarında asgari ücret ile çalışan işçi ve emekçi olduğunu belirtti. Emeğin korunacağı ve kimsenin mağdur edilmeyeceği söylendi.

Yeni yolun girmesine az kalmışken çalışanlar ve işverenlerin gözü kulağı çıkacak olan zam haberinde. Asgari ücret ne kasa rolüne bilinmez ama açıklanana kadar çıkacak haberler çalışanlar ve işverenler tarafından sıkı bir şekilde takip edileceğe benziyor.

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak Yorum

2022 Asgari ücret ne kadar olacak konusunu milyonlarca vatandaş için merak konusu oldu. Eğer %30 artış yaşanırsa, 2022‘de asgari ücretin brüt tutarı 4.650 TL olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net asgari ücret tutarı 3.673 TL civarlarında olacaktır. Bu durumda ise asgari ücretin işveren tarafında maliyeti de 5.463 lirayı bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.