Ekonomi

2022 Emekli Aylıkları Ne Kadar? En düşük Emekli Aylığı Kaç TL?

Artan enflasyonla birlikte yeni yılda emeklilerin aylık alacakları ücretlerde yükselmeye devam ediyor. SSK ve Bağ-Kur’dan emekli vatandaşlar için yüzde 10,48’lik zam kesinleşti. Emekli aylıkları hesaplanırken dikkate alınan son 6 aylık enflasyon oranının kesinleşebilmesi için aralık ayının enflasyon oranı bekleniyor.

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte birçok ücretlendirme de yükselişe geçerken, gözler emekli aylıklarına çevrildi. Ocak ayında milyonlarca emeklinin aylığına yapılacak zamma ilişkin son 6 aylık enflasyon değerinin kesinleşmesi bekleniyor. Aralık ayı için enflasyon oranının yüzde 5 olması durumunda, emekli aylıklarına en düşük yüzde 16 zam yapılacak.

Milyonlarca emeklinin maaşları 6 aylık periyotlarla enflasyon değerlerine bakılarak yükseltiliyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde emekli aylıklarına yüzde 8,45 oranında bir zam yapıldı. Ocak ve haziran ayları arasındaki enflasyon değerlerine bakılarak hesaplanan zammın ardından gözler 2021’in ikinci çeyreğinde yapılacak zamma çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan değerlere göre yılın ilk çeyreğinde emekli aylıklarına yüzde 8,45 oranında zam yapıldı. Ocak ve haziran ayları arasındaki enflasyon değerleri hesaba katılarak yapılan zam, temmuz ayında açıklandı. Yeni yıla girilirken ise yılın ilk çeyreğinde yapılan zammın iki katı zam yapılacağı tahmin ediliyor. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon değerlerine göre son 5 aylık süreç içerisinde emekli aylıklarında yüzde 10,46 zam yapılacağı kesinleşti.

Makalede Neler Var?

  • Emekli aylıklarına en az yüzde 10,48 zam yapılacak
  • Aralık ayı için en az yüzde 4 enflasyon bekleniyor
  • Emekli aylıkları 2022’de ne kadar olacak?

EMEKLİ AYLIKLARINA EN AZ YÜZDE 10,48 ZAM YAPILACAK

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı veriler incelenerek son 6 aylık periyotta enflasyonun yükseliş değerleri hesaplanarak yükseltilen emekli aylıkları için yüzde 10,48’lik zam kesinleşti. Kesinleşen zam oranıyla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların aylıklarında 785 liralık artış yaşanacak.

Temmuz ile kasım aylarındaki enflasyon değerlerine göre emekli aylıkları yeni yılda en az yüzde 10,48 yükseliş yaşayacak. Son 6 aylık enflasyon değerlerinin kesin olarak hesaplanabilmesi aralık ayının enflasyon değerlerinin açıklanması bekleniyor. TÜİK tarafından paylaşılacak verilerle birlikte 2022 yılında emeklilerin alacakları aylıklar netleşecek.

en dusuk emekli ayligi 2bin lira olacak
2022 emekli aylıkları ne kadar

ARALIK AYI İÇİN EN AZ YÜZDE 4 ENFLASYON BEKLENİYOR

Piyasa Katılımcıları’nın yaptığı anketlere göre aralık ayında enflasyonun en az yüzde 4 oranında yükseleceği tahmin ediliyor. Enflasyonun aralık ayı için yüzde 4 oranında açıklanması durumunda emekli aylıklarına en düşük yüzde 15’lik zam yapılacak. Yapılacak zam oranları tahmin edildiği şekilde olursa en düşük emekli aylığı 2 bin lirayı geçecek.

İlginizi Çekebilir: Annelere 325 Euro Verilecek

EMEKLİ AYLIKLARI 2022’DE NE KADAR OLACAK?

Emekli aylıkları için yüzde 10,48’lik zam kesinlik kazandı. Yapılacak zamla birlikte yeni yılda emekli aylıklarında en düşük 785 liralık artış yaşanacak. 785 liralık artış yaşanırsa Bağ-Kur tarım emeklilerinin aylıkları 1867 liradan, 2063 liraya yükselirken, esnaf emeklilerinin aylıkları 2350 liradan 2596 liraya yükselecek. Bağ-Kur emeklileri için için en yüksek aylık ücret 7492 liradan, 8277 liraya yükselecek.

SSK’lı emekliler içinse en düşük aylık 2000 önceki emekliler için 2624 liradan 2899 liraya yükselirken, 2000 sonrası emekliler için 1626 liradan, 1797 liraya yükselecek. Aralık ayının enflasyon değerleriyle birlikte zam oranı ve aylık ücretler yükselecek. Aralık ayıyla birlikte son 6 aylık enflasyon değerlerinin ve 2022 yılının ilk çeyreği için emekli aylıklarına yapılacak zammın 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.