Ekonomi

2022 Engelli Maaş Şartları Nelerdir?

2022 engelli maaş şartları birçok kişinin yakından ilgilendiği bir konudur. Engelli maaşı almak isteyenler, gerekli şartların ne olduğunu merak eder. Bu konuda net ve doğru bilgilere sahip olmak çok önemlidir. Yoksa engelli maaşı almak, zor olacaktır. Yazının devamında engelli maaşı almak ile ilgili bütün detayları bulabilir, merak ettiğiniz soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz. Öncelikle 2022 engelli maaşı almak için, gerekli olan şartları bilmek gerekir.

2022 Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar

2022 engelli maaşı almak için aşağıdaki şartların mutlaka sağlanması gerekir. Bunlar şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Geçerliliği devam eden bir engelli raporunun olması
  • Kişinin engel oranının %40’ ın altında olmaması
  • Emekli sandığı ya da bağkur gibi sosyal güvencesinin olmaması
  • Muhtaçlık sınırının aşılmaması

Gibi detaylardır. Ayrıca kesin olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, engelli maaşı ve için herhangi bir başvuru da bulunamaz. Bazı kişiler bu durumu kötü niyetli olarak kullanmaya çalışabilir. Suriye ya da Afganistan’ dan ülkemize gelip yerleşenler için, böyle bir konu söz konusu değildir. Engelli maaşı alma hakları bulunmaz. Bunun dışında engelli raporu konusu da merak edilir.

Raporu ancak tam teşekküllü bir hastaneden alabilirsiniz. Kamu hastanesi olması da çok önemlidir. Özel hastanelerin engelli raporu verme gibi bir durumu yoktur. Eğer engelli raporunun arka tarafında bir barkod bulunuyorsa, raporun fotokopisini resmi kurumlara verebilirsiniz. Barkod yoksa raporun aslı mutlaka verilmelidir. Bu konuda raporun geçerlilik süresi de çok önemlidir. Geçerlilik süresi dolan raporlar, engelli maaşı için başvuru yapamaz. Bu hususta da çok dikkatli olmak gerekir.

Engelli Maaşı Almak İsteyenler İçin Önemli Detaylar

Engelli maaşı alabilmek için her detay çok önemlidir. Kişi 65 yaşından büyükse rapor oranı değişiklik gösterir. Normalde en az %40 engel şartı varken, 65 yaş üzerinde olan kişiler için de %70 oranında bir engel raporu olması şarttır. Bu şartlar sağlanmazsa, engelli maaşı bağlanmaz. Yani engelli maaşı talebinde bulunan kişiler için en az oran %40 65 yaş üzeri içinde %70 olmalıdır.

Engelli kişinin bir geliri olmaması gerekir. Çalışmıyor ve aynı zamanda da başka bir yerden maaş almıyor olmalıdır. Sigortalı bir işe giren kişinin engelli maaşı hemen kesilir. SGK desteği olmaması önemlidir. Yine emekli maaşı, nafaka yardımı da almaması gereklidir. Eğer bağlanma ihtimali dahi bulunuyorsa, engelli maaşı başvurusu büyük olasılıkla reddedilecektir.  Eşi sigortalı olup kendi engelli olan bir kişi engelli maaşı alabilir. Burada bir muhtaçlık sınırı hesabı yapılır. Genel de eşin sigortalı olması demek, engelli maaşı için herhangi bir sıkıntı oluşturmaz.

2022 Engelli Maaşı İle İlgili En Çok Merak Edilenler

Engelli maaşı ile ilgili kriterler her yıl farklılık gösterebilir. En çok sorulan sorulardan biri de maaş şartlarının sürekli olarak, değişip değişmediğidir. Her yıl şartlar değişmez fakat muhtaçlık sınırı değişir. Bu da kişi başına düşen gelir oranını gösterir. Buna göre maaş da farklılık olur.  Kişi hem engelli hem de bakım maaşı alabilir. Bunun için eksiksiz olarak, engelli maaşı şartlarını sağlaması gerekir.

Bakım maaşı engelli maaşı almaya, engel olmaz.  Birde engelli maaşı alacak olan kişinin evi olup olmaması sorun teşkil eder mi diye merak edilir. Bu durum engelli maaşı şartlarında aranmaz yani hesaplanmaz. Bundan dolayı da ikamet ettikleri ev dışında bir ev varsa bunun üzerinden bir hesaplama yapılır.

image
VGM Muhtaç Aylığı

VGM muhtaç aylığı başvurusu için tıklayın: https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.