Bilgi

2022 yılı çiğ süt fiyatları ne kadar? Çiğ süt desteği kimlere yapılacak?

Yeni yılın çiğ süt satış fiyatları netlik kazandı. 8 Aralık 2021’de belirlenen fiyatlar Ulusal Süt Yönetim Kurulu tarafından onaylandı. Ve çiğ sütün litre fiyatı 4 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Ayrıca yeni yılda çiğ süt desteği verilecek. Çiğ süt desteğinden kayıtlı ve onaylı süt işleme tesisleriyle anlaşmalı olan üreticiler faydalanabilecek.

2022 Çiğ Süt Tavsiye Fiyatı

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu, 8 Aralık 2021’de aldığı kararla birlikte litre fiyatı 3 lira 20 kuruş olan çiğ süte yüzde 47 oranında zam uyguladı. Uygulanan zamla birlikte çiğ sütün yeni yıldaki satış fiyatı 4 lira 70 kuruşa yükseltildi.

Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye edilen satış fiyatı şu şekilde:

  • Çiğ süt litre fiyatı- 4 lira 70 kuruş
  • Çiğ süt desteği litrelik- 20 kuruş

Tavsiye Fiyatına Yüzde 47 Zam

Ulusal Süt Konseyi 8 Aralık 2021’de çiğ sütün satışına yönelik tavsiye edilen fiyatı yeniledi.  Bu kapsamda çiğ sütün litre fiyatı 4 lira 70 kuruş olarak güncellendi. Konseyin yayımladığı kararda yeni yıl için çiğ sütün tavsiye fiyatına yüzde 47 oranında zam uygulandığı ve 3 lira 20 kuruş olan fiyatın, 4 lira 70 kuruş olarak güncellendiği açıklandı.

Üretici Memnun

Konseyin aldığı karar üreticileri memnun etti. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan, konseyin aldığı karardan memnun olduklarını ve 4 lira 70 kuruşluk fiyatın yeterli olduğunu duyurdu. Özcan, belirtilen fiyatın maliyetleri karşıladığına değindi. Ayrıca yem fiyatlarının sabit tutulduğunun altını çizen Özcan, yem fiyatlarındaki maliyetler yüzünden üreticilerin zorluk çektiğini ancak bu durumun ortadan kaldırıldığını açıkladı.

Çiğ Süt Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı belirtilecek dönemler içerisinde çiğ süt desteği yapacak. Destek kapsamında nakdi ödeme yapılacak. Ödemelerden üretilen çiğ sütü kayıtlı ve onaylı süt işleme tesislerine pazarlayan ayrıca bir üretici örgüte kayıtlı olan üreticiler faydalanabilecek. İnek, manda, koyun sütü gibi sınıflara ayrılacak olan üreticilere belirtilen sınıflar üzerinden ödeme yapılacak.

Ödemelerden Kimler Faydalanabilecek?

Üretilen çiğ sütü süt piyasasında düzenlenen uygulamayla birlikte üretici örgütleri dahilinde süt ürününe çeviren Et ve Süt Kurumu’na pazarlayan üreticiler,

Üretilen çiğ sütü Bakanlık Süt Kayıt Sistemi’ne kayıtlı perakendecilere pazarlayan, pazarlama işleminde fatura – müstahsil makbuzu kullanan üreticiler,

Çiğ Süt Ödeme Sorgulama

Elektronik ortamda e-devlet platformu üzerinden yapılan sorgulama işlemiyle, destekten faydalanacak üreticiler desteğin ne zaman yapılacağını sorgulamayla öğrenebilecek.

SORGULAMA EKRANI

Çiğ Süt Piyasasına Düzenleme

Düzenleme kapsamında ESK tarafınca yapılacak alım ve satım işlemlerinde oluşacak farklar hayvancılık destek bütçesi tarafından karşılanacak.

Merkez Birliği’ni kuran, ıslah amacıyla yetiştiricilik birlikleri, üretim birlikleri, tarımsal amaçlı kooperatif üyeleri ve pankobirlik’e bağlı kooperatiflerin ortaklarının hak ettiği destekte gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra belirtilen oranda çiftçi örgütünü güçlendirme adıyla sistem üzerinde kesinti yapılacak. Kalan miktarsa üreticiye yansıtılacak.

Süt Fiyatları Ne Kadar Oldu? Güncel Süt Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.