Altın Fiyatları

Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? 31 Ocak güncel altın fiyatları

Kur fiyatlarındaki hızlı yükseliş, altın fiyatlarını da etkiledi. Altın fiyatları hızla yükselirken, özellikle gram altın tarihi rekor kırarak bin lira seviyelerinin üzerine tırmandı. Ancak Türk lirasının yaşadığı yüzde 35’lik değer kazancıyla altın fiyatları yeniden 700 lira seviyelerine kadar geriledi.

Altının Ons fiyatıysa FED’in açıklamaları sonrasında hızlı değer kaybı yaşadı. Yaşanan değer kaybı gram altının küresel piyasalardaki değerini de etkiledi. Ünlü ekonomist Christopher Lewis altın fiyatlarını değerlendirdi. Lewis, altın için bin 750 dolar seviyelerinin destek noktası olduğunu ve seviyenin kırılması durumunda değer kaybının hızla yaşanacağını aktardı. Yatırımcılara da seslenen Lewis, altın fiyatlarının dengesiz ve hareketli olduğunu ve bu sebeple günlük alım satımların şu an için daha doğru olacağını belirtti.

‘Faiz Oranları Yükseldikçe, Altına Olan Talep Azalıyor’

Lewis dalgalı piyasaların etkisiyle altına olan talebin azaldığını aktarırken, altındaki hareketliliğin dolar endeksine bağlı olduğunu ve Amerika’da uygulanan faiz oranlarının piyasa üzerinde çok fazla etkili olduğunu açıkladı. Faiz oranları yükseldikçe altına olan talebin azaldığını belirten ünlü analist, altında ciddi ve ileriye dönük bir yatırımın şu an için doğru olmayacağını söyledi.

Güncel Altın Fiyatları

Güncel piyasa ise 31 Ocak 2022 tarihinde şu şekilde:

  • Gram Altın779 Lira
  • Çeyrek Altın1.263 Lira
  • Yarım Altın2 Bin 590 Lira
  • 14 Ayar Altın517 Lira

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.