Ekonomi

Memurlar gün sayıyor: 3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge ile memur maaşlarında nasıl değişim yaşanacak?

3600 ek gösterge

Milyonlarca memur 3600 ek gösterge için gün sayıyor. Geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından, “En adil şekilde düzenleyeceğiz ve memurlarımıza müjdeyi vereceğiz” açıklamalarıyla duyurulan 3600 ek gösterge için çalışmalar hızla devam ediyor. Önümüzdeki günlerde konunun TBMM’ye taşınacağı düşünülüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile Memur-Sen başta olmak üzere diğer memur sendikalarının tamamıyla istişare ediliyor. Ocak ayında yapılan ilk toplantının ardından ikinci toplantının ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 3600 ek gösterge için büyük önem arz eden ikinci toplantının 16 Mart’ta yapılacağı belirtildi.

3600 Ek Gösterge Nedir?

3600 ek gösterge yıllardır ülke gündeminde yer alıyor. Vatandaşlar da 3600 ek gösterge nedir sorusuna yanıt arıyor. 3600 ek gösterge memurların unvan, sınıf, hizmetlerine göre derecelendirildiği bir katsayıyı ifade eder. Bu katsayı artış gösterdikçe memurların aylıklarında, primlerinde ve emekli aylıklarında yükseliş olarak yansır.

3600 Ek Gösterge Düzenlemeleri Neleri Kapsıyor?

3600 ek gösterge konusu uzun süredir ülke gündeminden düşmüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yılbaşında konunun TBMM’ye taşınacağını müjdelemiş ve gerekli düzenlemelerin yapıldığını belirtmişti. Peki 3600 ek gösterge düzenlemeleriyle neler değişecek?

3600 ek gösterge düzenlemelerinde memurların kadro unvanları, hizmetleri, sorumlulukları ve benzeri tüm hiyerarşik yapıları gözden geçiriliyor. Yapılacak düzenlemelerle birlikte memur sınıflarında farklılıklar oluşacak. Unvanların değişmesiyle birlikte memur aylıklarında ve dolayısıyla memur emeklilerinin aylıklarında değişim yaşanacak.

En Yüksek Ek Gösterge Ne Kadar Olacak?

Ek gösterge için getirilecek yenilikler kapsamında en yüksek aylığı idari işler başkanlarının alacağı belirtildi. İdari işler başkanlarının ek göstergeleri 8 binden, 9 bine yükselecek. Hiyerarşik yapıyla birlikte alt kademelerdeki memurların unvanlarında ve ek göstergelerinde de artış yaşanacak. Ancak düzenlemelerle ilgili detaylı bir açıklama yapılmadı. Bu sebeple 16 Mart’ta yapılması planlanan ikinci toplantı büyük önem arz ediyor. Toplantının ardından 3600 ek göstergeyle ilgili oluşacak yeni planlamanın açıklanacağı bekleniyor.

Maaşlarda Değişim Yaşanacak

3600 ek göstergenin TBMM’ye taşınmasının ardından memur aylıklarında değişim yaşanacak. Yaşanacak değişimle birlikte memur aylıklarında en az bin 157 liralık artış yaşanacağı belirtildi. Değişim ise şu tabloya göre yaşanacak:

3600 ek
memurlar gün sayıyor: 3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek gösterge ile memur maaşlarında nasıl değişim yaşanacak? 3

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.