Teknoloji Haberleri

50 kuruşun maliyeti ne kadar oldu?

Hayat pahalılığının arttığı Türkiye’de metal üretiminin maliyeti de yükseliş yaşadı. Ham madde fiyatlarındaki artışa bağlı olarak metal ve kağıt paraların üretimindeki maliyetlerde şaşırtıcı seviyelere ulaştı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, metal ve kağıt paraların üretiminde oluşan maliyete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Metal Paraların Üretim Maliyetleri

CHP’li Yalım, metal ve kağıt paraların üretim maliyetlerini inceledi. Yalım’ın yaptığı açıklamaya göre:

  • Metal 1 kuruşun üretim maliyeti- 96 kuruş
  • Metal 5 kuruşun üretim maliyeti- 1 lira 3 kuruş
  • Metal 25 kuruşun üretim maliyeti- 1 lira 42 kuruş
  • Metal 50 kuruşun üretim maliyeti- 2 lira 42 kuruş
  • Metal 1 liranın üretim maliyeti- 2 lira 92 kuruş

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Artan masrafların kaynağı olarak Rusya’nın, Ukrayna’ya düzenlediği operasyonları gösterebiliriz. Nikelin ton fiyatı, Londra Metal Borsası’nda 45 bin dolara yükseldi. Bu rakamlara ek olarak gümrük vergisi, KDV, ithalat ve bayi karlarını da ekledik. Oluşan tabloyu bu şekilde hesapladık.” açıklamalarında bulundu.

Merkez Bankası’ndan ‘Cevap Verilmemektedir’ Yanıtı

CHP’li Yalım, konuyu Merkez Bankası’na sorduklarında Darphane Genel Müdürüğü’nden, “Söz konusu başvurunuza ‘4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun 23.Maddesi’nde yer alan Kanunlarda ticari sır olarak nitelendirilen bilgi ve belgelerle kurum ve kuruluşlarca gerçek veya tüzel kişilerden gizli kalması şartıyla sağlanan ticari ve mali bilgiler bu kanun kapsamı dışındadır.’ Hükmü çerçevesinde yanıt verilememektedir.” cevabının alındığını kaydetti.

iphone 11 Bataryası Kaç mAh?  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.