BilgiEkonomi

Merkez Bankası açıkladı: 50 lira ve 100 liralık banknotlar değişiyor

100 lira ve 50 liralık banknotlar değiştiriliyor. Bugün itibarıyla geçerli kılınacak değişiklikle birlikte 50 liralık ve 100 liralık kağıt paraların görünümünde farklılıklar olacak. Ancak bu farklılık milyonlarca vatandaş tarafından fark edilmeyecek. Nitekim eskisine göre yaşanacak tek farklılık banknotlara Merkez Bankası yeni yöneticilerinin imzaları ilave edilecek.

Merkez Bankası Yöneticilerinin İmzaları İlave Edilecek

Resmi Gazete’de yayımlanarak resmiyet kazanan karara göre 100 lirayla birlikte 50 liralık banknotlarda değişiklik yaşanacak. Merkez Bankası yeni yöneticilerinin imzaları banknotlara ilave edilecek. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’ın imzası 100 liralık banknotlara, Merkez Bankası İkinci Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’ın imzası ise 50 liralık banknotlara ilave edilecek.

batch banknotlar degisti 22
50 lira ve 100 liralık banknotlar değişiyor

Bugün İtibarıyla Piyasaya Sürülüyor

Milyonlarca vatandaş tarafından fark edilemeyecek olan yeni banknotlar bugün itibarıyla piyasaya sürülüyor. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ön ve arka yüzdeki diğer detayların 1,2,3 ve 4. tertipteki banknotlarla birebir aynı olacağı, 5.tertipte ise yalnızca yeni yöneticilerin imzası olacağı belirtildi. Merkez Bankası beşinci tertipte yer alacak banknotlara dair herhangi bir görsel yayımlamadı. Gün içerisinde bir görsel paylaşacağı beklenirken, yeni banknotlar bugün itibarıyla piyasada yer almaya başlayacak.

Akbank Artı Para Nasıl Ödenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.