Ekonomi

Asgari ücrete yapılacak ikinci zammın detayları belli oldu! AK Parti’den ikinci zam açıklaması

Ocak ayında asgari ücrete tarihin en büyük zammı yapıldı. 4250 lira olan asgari ücret vatandaşı da memnun etmişti. Ancak bu süreçte enflasyonun hızlı yükseliş yaşaması ve bu sebeple hayat pahalılığının da uçuşa geçmesi vatandaşı zor durumda bıraktı.

Vatandaşın enflasyon karşısında çaresiz kalmaması için harekete geçen hükümet yetkilileri asgari ücrete yapılacak olası bir ara zammı gündeme taşıdı. Hükümet yetkililerinden Haziran ile Temmuz ayları arasında yapılması planlanan ikinci zam ile ilgili peş peşe açıklamalar geldi.

Asgari Ücrete Kaç TL Zam Yapılacak?

Enflasyon, Ocak ayından bu yana yüzde 54 seviyelerine kadar tırmandı. Vatandaşın temel ihtiyaçlarını giderebileceği ürünlere yüksek zamlar getirildi. Enflasyon karşısında vatandaşın çaresiz kalması ise hükümeti harekete geçirdi. Hükümet yetkilileri olası bir ikinci zammı gündeme taşıdı. Ancak zammın ne kadar olacağına ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.

Piyasa uzmanları ise yaptıkları yorumlarda en az 1000 lira zam yapılacağını aktardı. Yapılacak zammın enflasyondan yüksek olması gerektiğini belirten ekonomistler, güncel durumda 4250 lira olan asgari ücretin ikinci bir zammın yapılması durumunda en az 5250 liraya yükseltileceğini müjdeledi.

AK Parti’den Asgari Ücrete İkinci Zam Mesajı

AK Parti kurmayları ise vatandaşı heyecanlandıran ara zam ile ilgili peş peşe açıklamalarda bulundular. Grup Başkanvekili Cahit Özkan durumun gözden geçirileceğini ve gerek duyulması halinde ikinci bir zammın yapılacağını müjdeledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise şu anda resmi olarak bir girişimin olmadığını, olağanüstü bir durum yaşanmadığı taktirde de ikinci zammın yapılmayacağını söyledi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da bir açıklama geldi.

Erdoğan, yıl ortasına gelindiğinde ara zammın görüşülebileceğini; vatandaştan böyle bir imkanın esirgenemeyeceğini, veren elin alan elden üstün olduğunu söyleyerek ikinci zamma ilişkin yeşil ışık yakan açıklamalarda bulundu.

Asgari ücrete ikinci zam yapılacak mı?

6 Yorum

  1. 2023 seçimleri çok önemli ve bu seçimi mutlaka ama mutlaka kazanmak lazım,o yüzden c.reisimiz işciye memura emekliye garip gurabaya mutlaka süper zam yapması şarttır…

  2. O zamana kadar dayanacak gücümüz kalmaz bu pahallilikta daha erken yapılması gerek

  3. Emekliler açlığa mahkum edildi asgari ücretle emekli aylıkları arasında makas giderek açılıyor

  4. Tmm guzel de askeri ucrete zam yapildi kasikla verildi suan geri bizden kepceyle aliniyor hic bilmiyoesunuz herhalde marketlere girilmiyor 3 cocuk okutuyorum gelde bize zor nasilmis sartlar obceden agi aliyorduk 3 cok var 600 tlmi yediler olanda almiyor olmayanda almiyor cok mantiksiz oldu yani tabi particiler 30 bin 40 bin maasaliyor lar onlara dokunmuyor elektirik oldu dunya para dogalgaziydi otobus biletleri benzin durumu insani kole edicekler yani bu duruma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.