Ekonomi

Akaryakıt fiyatlarına büyük indirim kapıda! Brent Petrol 70 dolar gelişmesi

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan siyasi krizle birlikte yükselen brent petrol fiyatları akaryakıtın litre tutarında ciddi oranda artışa sebep oldu. Rus ordusunun, Ukrayna sınırına yaklaşması sebebiyle piyasada güvensizlik ortamı oluştu. Güvensizlik sebebiyle de brent petrol fiyatında yukarı yönde hareket yaşandı.

100 Dolara Yükseldi

En son 2014’te 100 dolar seviyelerini gören brent petrol, aradan geçen 8 yıllık süreçte 70 doların üzerine çıkmamıştı. Ancak yaşanan güvensizlik ortamı sebebiyle brent petrol fiyatları uzun bir sürenin ardından yeniden yükselişe geçti. Ukrayna ile Rusya arasındaki siyasi krizin etkisiyle harekete geçen brent petrol, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını da etkiledi.

Düşüş Başladı

Yaşanan kriz ortamında Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu’nun, ‘Rus askerleri sınırdan çekilecek’ ifadesinin ardından brent petrol fiyatlarında düşüş yaşandı. 100 doların üzerine tırmanan brent petrol fiyatları, Şoygu’nun açıklamalarının ardından 90 dolar seviyelerine kadar geriledi. Güncel durumda 92 dolar olan brent petrolün, güven ortamının oluşması durumunda brent petrolün 70 dolar seviyelerine kadar düşebileceği belirtildi.

Akaryakıt Fiyatlarına İndirim Kapıda

Brent petroldeki aşağı yönlü hareket ise akaryakıt fiyatlarını etkileyecek. 90 dolar seviyelerine kadar gerileyen brent petrol fiyatlarının yaşanan siyasi krizin çözüme kavuşması durumunda 70 dolar seviyelerine kadar gerileyeceği aktarıldı. Olası senaryonun ardından ise Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşanacak.

Brent petrol fiyatları düşüyor! Akaryakıt fiyatlarına indirim kapıda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.