Ekonomi

Akaryakıt fiyatlarına dev indirim geldi!

Son dönemde kur fiyatları ve enflasyonun yükselmesiyle akaryakıt fiyatlarına da peş peşe zamlar yapıldı. Özellikle son 3 aylık süreçte yapılan zamlarla birlikte benzin fiyatları 12 liranın üzerine tırmandı. Benzin fiyatlarıyla birlikte motorin ve otogaz fiyatlarına da yapılan zamların pompaya yansımasıyla araç sahipleri zor durumda kaldı.

Ancak pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomi önlem paketiyle birlikte kur fiyatlarında ciddi oranda düşüşler yaşandı. Türk lirasının hızla değer kazanmasıyla birlikte dolar 18 lira seviyelerinden 11 lira seviyelerine, euro ise 20 lira seviyelerinden 13 lira seviyelerine kadar geriledi. Üç gün içerisinde Türk lirası yüzde 35’lik değer kazanırken; teknolojiden, otomobile, akaryakıttan, markete birçok sektörde fiyat düşüşleri yaşandı.

Türk lirasının değer kazanmasıyla birlikte çarşamba gecesi beklenen akaryakıt zammı durduruldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan duyuruda, kur fiyatlarındaki düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarına yapılması planlanan zammın iptal edildiği belirtildi. Bununla birlikte Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası Başkanı Fesih Aktaş, yakın zaman içerisinde akaryakıt fiyatlarında büyük oranda indirimlerin yaşanabileceğini açıkladı.

Açıklamanın üzerinden çok vakit geçmeden bugün Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan açıklamada akaryakıt fiyatlarına indirim yapılacağı belirtildi.

AKARYAKIT FİYATLARINA İNDİRİM

EPGİS tarafından yapılan açıklamada akaryakıt fiyatlarına indirim yapılacağı belirtildi. Yapılacak indirim hakkında detaylı bilgiler veren EPGİS, indirimin pompaya yansımayacağı ancak ÖTV’nin yerine uygulanacağı, bu sayede gelecekte fiyat yükselmesi olması durumunda bugün yapılan açıklamada yer alan indirimin geçerlilik kazanacağı belirtildi.

Önümüzdeki süreçte benzinde 1 lira 63 kuruşa, motorinde ise 1 lira 65 kuruşa kadar yapılacak tüm zamların pompaya yansıması engellenecek. Yapılacak indirim akaryakıt istasyonlarındaki fiyat listelerine etki etmese de, gelecek olan zamların pompaya yansımamasını sağlayacak.

BENZİN FİYATLARI NE KADAR?

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da 11 lira 61 kuruş, başkent Ankara’da 11 lira 66 kuruş, İzmir’de ise 11 lira 68 kuruşken; motorinin litre fiyatı İstanbul’da 11 lira 47 kuruş, başkent Ankara’da 11 lira 53 kuruş, İzmir’de ise 11 lira 55 kuruş olarak akaryakıt istasyonlarında yer alıyor.

image 9
Benzin fiyatları

POMPAYA YANSIMAYACAK

Yapılacak zamlar pompaya yansımayacak. Ancak duyurulan indirimler araç sahipleri için büyük önem arz ediyor. İndirimler benzin, motorin ve LPG fiyatlarına direkt olarak etki etmese de, önümüzdeki süreçte yapılacak olan zamlara engel olacak. Bu sayede uzun bir süre akaryakıt fiyatlarına herhangi bir zam yapılması beklenmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.