Bilgi

Akıllı telefonlarla Covid-19 testi yapılabiliyor! Bilim insanlarından süper araştırma!

Son yıllarda lüks olmaktan öte zorunluluk haline gelen akıllı telefonlar birçok işlevi yerine getirebiliyor. Akıllı telefonlarla konum bulunabiliyor, alışveriş yapılabiliyor, bilet ve benzeri ihtiyaçlar alınabiliyor, banka işlemleri tamamlanabiliyor bunların yanında çok daha fazla işlev tek bir cihazla yapılabiliyor.

Tüm bu işlevlerinin yanı sıra son yıllarda ortaya çıkan Covid-19 virüsüyle mücadelede de önemli rol üstlenen akıllı telefonlar, HES kodu gibi önlemlerin alınabilmesine olanak tanıdılar. ABD Kaliforniya eyaletindeki bilim insanlarının yaptığı açıklama ise heyecan yarattı. Bilim insanları Covid-19 için gerekli testlerin akıllı cihazlar üzerinden yapılabileceğini açıkladı.

Akıllı Telefonla Test Yapılabilecek

3 yıla yakın süredir mücadele edilen Covid-19 virüsüne karşı önemli bir gelişme yaşandı. ABD’li bilim insanlarının araştırmaları ve deneyleri sonucunda akıllı telefonlarla test yapılabileceği belirtildi. Kaliforniya eyaletinde yapılan çalışmaların sonucunda yapılacak testlerde akıllı telefonların zorunlu olarak bulunması gerektiği belirtildi. Ancak bu işlem için belirli ekipmanların bulunması gerekiyor. Ayrıca bu yöntemin diğer yöntemlere olasılıkla çok daha az maliyetle tamamlanabildiği ve 7 dolar gibi uygun fiyatla testin tamamlanabileceği duyuruldu.

Yöntemin Detayları

Kolay ve uygun olmasıyla ön plana çıkarılan yöntemin tüm akıllı cihazlarda uygulanabilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yöntem için telefon kamerası gerekiyor. Ağızdan alınan salgı test kitine bırakılıyor. RNA telefon kamerasıyla görünebilecek hale getirilen bir solüsyondur. Bu solüsyonda telefon kamerasına damlatılıyor ve uygulama harekete geçiyor. İşlem sonucunda Covid-19 testi pozitif çıkarsa uygulama kırmızı rengi ön plana çıkarıyor. Ancak yapılan çalışmalar şu an için yalnızca Samsung Galaxy S9 için yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.