Altın Fiyatları

Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi? Piyasa Uzmanı açıkladı!

Son dönemde hızla yükselişe geçen dolar kuruna paralel şekilde yukarı yönlü hareket eden altın fiyatları, kur fiyatlarında olduğu gibi sert düşüş yaşadı. 1000 lira seviyelerinin üzerine tırmanan gram altının, piyasadaki güncel değeri 720 lira seviyelerine kadar geriledi.

Altının hızla yükseldiği dönemde yakın zaman içerisinde düşüş beklediğini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarıyla ilgili yeni tahminlerini açıkladı.

‘ÇOK SERT KIRILMA OLACAĞI KONUSUNDA UYARMIŞTIM’

Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kur ve altın piyasasının çıkışta olduğu dönemde dolar için 18 lira, altın içinse 1000 lira seviyelerinin kritik olduğunu ve belirttiği seviyelerden sonra kırılmalar yaşanabileceğini daha öncesinde söylediğini ve kendisini dinleyerek piyasalarda zarara uğramayanlar için mutlu olduğunu kaydetti.

Dolar için gerçekçi fiyatın 10 lira olduğunu belirten Memiş, sert düşüşe rağmen doların 10 lira seviyelerinden aşağıya, altınınsa 600 lira seviyelerinin altına inmediği sürece ‘Piyasalarda düşüş var’ diyemeyeceğini belirtti.

Altın Fiyatları Ne Kadar Oldu?

DOLAR DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Memiş, gümüş yatırımcıları içinde tavsiyelerde bulunduğunu; tavsiyede bulunduğu dönemde 10 lira olan gram gümüşün 13 liraya kadar yükselerek, 7 lira seviyelerine gerilediğini belirtti. Kur fiyatlarının geleceği hakkında da yorumlarda bulunan Memiş, dolar için 12 lira 50 kuruşun destek noktası olduğunu ve belirttiği noktadan aşağıya gerilemesi durumunda düşüşün devam edebileceğini vurguladı.

9 LİRA SEVİYELERİNE GERİLEYEBİLİR

Memiş, tahminlerinin doğru olması ve doların belirttiği destek noktasından aşağıya gerilemesi durumunda, dolar kurunun 9 lira seviyelerine gerileyebileceğini ve önümüzdeki 30 günlük süre içerisinde doların düşüşün sürebileceğini vurguladı. Altının gramaj fiyatlarında da düşüş olabileceğini belirten Memiş, şu anda 700 liranın üzerinde yer alan gram altının 600 lira seviyelerine düşebileceğini kaydetti.

Bu seviyelerden altın ve dolar alınır mı? sorusunu yönelten kişilere de yanıt veren Memiş, doların günü belirttiği destek noktasının altında kapatması durumunda düşüşün süreceğini belirtti. Dolar almak isteyen kişilerin belirttiği 12 lira 50 kuruş seviyesinin altında günün kapatılması durumunda yüzde 25’lik seviyelerle farklı seviyelerde alımlar yapılabileceğini; 11 lira 50 kuruş, 10 lira 50 kuruş, 10 lira gibi market şeklinde alımların daha doğru olacağını vurguladı.

Altın yatırımında bulunmak isteyenlere de tavsiyeler veren Memiş, 750 lira seviyesinden sonra, 700, 650, 600 gibi seviyeli şekilde alımların yapılması gerektiğini ve dengeli şekilde yatırım yapılmasının doğru olacağını söyledi.

DOLAR 18 LİRAYA ÇIKAR MI?

Dolar yeniden 18 liraya çıkar mı? sorusunu yönelten kişilere de yanıt veren Memiş, hükümet yetkililerinin aldığı yeni kararlarla doların yükseldiği tavan fiyatlara yeniden yükselmesinin zor olduğunu, önümüzdeki birkaç aylık süreçte çıkış beklemediğini aktardı.

Gram altın 1000 liraya çıkar mı? sorusunun da binlerce kişi tarafından yönelttiğini söyleyen Memiş, önümüzdeki 5 aylık süreçte altın fiyatlarının o seviyelerine yükselmesini beklemediğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.