Ekonomi

Altın fiyatları düşüşe geçti, Piyasa Uzmanı İslam Memiş yatırımcıları uyardı: Yıl sonunda uçuşa geçecek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim sebebiyle altın fiyatları uçuşa geçmişti. 930 lira seviyelerine kadar yükselen altın fiyatları yatırımcıları telaşlandırdı. Ancak Rusya ile Ukrayna arasında yürütülen barış görüşmelerinde önemli bir yol katedildi. Sabah barış görüşmelerinden sonra yapılan açıklamalarda olumlu bir hava sezildi. Altın fiyatları da olumlu havanın etkisiyle düşüşe geçti.

890 Liraya Kadar Geriledi

Altın fiyatları, sabah saatlerinde yapılan olumlu açıklamaların ardından düşüşe geçti. 930 lira bandından gerilemeye başlayan gram altın 886 liraya seviyelerini gördü.  Gram altınla birlikte çeyrek altın 1470 liraya, yarım altın 2940 liraya, cumhuriyet altını ise 5850 liraya kadar geriledi.

Dolar Kuru Düşüşe Geçti

Altın fiyatları düşüşe geçince dolar kuru da hareketlenmeye başladı. Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin olumlu olarak sürdürülmesi piyasaları rahatlattı. Altın fiyatları ile birlikte gerileyen dolar kuru 15 lira bandından 14,50 liraya düştü.

‘Gram Altın 1450 Liraya Yükselecek’

Piyasa uzmanı Memiş, “Gram altın güzel geriledi. Dediğimiz gibi de 880 lira bandına düştü. Düşüşler devam edebilir. Alım için hazırlık yapılmalı. Tavsiyelerimize uymak yerine yüksekten yatırım yapanlara geçmiş olsun diliyorum. Öngörümüze göre bu yılın sonunda gram altın 1450 lira bandına yükselecek.” ifadelerini kullandı.

‘Savaş Senaryosu ile Kandırıldılar’

Memiş, sosyal medyada ortaya atılan iddialara uyarak yüksek maliyetlerde yatırım yapanların hüsrana uğradığını belirtti. Memiş, “Manipülasyonu çok iyi yaptılar. Sosyal medyada oluşan algılar ile yatırım yapanlara yazık oluyor. Ancak onlar ve kısa vadeli al-sat yapanlar olmamış olsaydı Londra’da yer alan baronlar para kazanamazdı. Sadece bir ay daha sabredilseydi çok güzel kazanç sağlanabilirdi.” ifadelerine yer verdi.

‘Onlar Büyük Kazanıyorlar’

Piyasaları yorumlayan Memiş, “Fiyatları herkesi oyalayarak yükselttiler. Görüşmenin hemen ardından fiyatları düşüşe geçirdiler. Manipülasyon piyasasında bulunuyoruz. Al-sat işlemleri ile elinizdekileri alıyorlar. 2021’den bu yana enflasyondan bahsederken, 2023’de hiper enflasyonun oluşacağını söylüyoruz. Toplum bir yandan fakirleşirken, al-sat işlemleri ile de insanları kumara alıştırıyorlar. Al-sat işlemine kananlar tüm varlıklarını kaybedebilir.” dedi.

‘Sabretmeyenler Kaybedecek’

Yatırımı doğru zamanda yapmanın önemine değinen Memiş, satım işlemi için de doğru zamanın beklenmesi gerektiğini vurguladı. Memiş, yıl sonuna dek 9 aylık bir süreç olduğunu ve bu sürecin sonuna kadar yatırımcıların sabretmesi gerektiğini söyledi. Sabretmeyenlerin kaybedeceğini aktaran Memiş, piyasaların birkaç aylık süreçte yükselmeyeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.