Ekonomi

Altın için kritik gün! Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi?

Geçtiğimiz yıl kısa süre içerisinde tarihi rekor kıracak seviyelerde artış yaşayan altın, açıklanan yeni ekonomi önlem kararları neticesinde kur fiyatlarıyla birlikte düşüş yaşayarak 800 lira seviyelerine kadar geriledi. Altın yatırımcılarıysa uzun süredir 800 lira seviyelerinde dengeli bir tablo çizen altının gelecek günlerde yukarı yönlü mü, yoksa aşağı yönlü mü seyredeceğini merak ediyor. Uzmanlarsa bu soruya yanıt verebilmek için 25 ocak tarihini işaret ediyor.

FED Toplanıyor

Uzmanlar altın fiyatlarının hangi yönde ilerleyeceğine yönelik yorum yapabilmek için yarının kritik bir gün olduğunu vurguluyor. FED’in düzenleyeceği toplantıda alacağı kararların altın fiyatlarında hareketliliğe sebep olabileceği belirtiliyor. Uzmanların genel kanısıysa uzun süredir stabil halde dengeli bir tablo çizen altının yükseleceği yönünde. FED yeni yılla birlikte toplamda 8 adet toplantı düzenleyecek. Uzmanlar, FED’in düzenleyeceği toplantıların altın fiyatlarında belirleyici etken olacağını belirtiliyor.

‘Bu Seviyelerden Alınabilir’

Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy altın piyasasını değerlendirdi. 800 lira seviyelerinin alım fırsatı için değerlendirilebileceğini belirten Özsoy, altın yatırımcılarının bu seviyelerden altın alabileceklerini vurguladı. Özsoy, “Gelecek iki, üç aylık süreçte 800 lira seviyelerinin önemli bir alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

Güncel Altın Fiyatları

Gram altın yeni haftaya 794 lira 76 kuruşluk bir piyasa fiyatıyla giriş yaptı. Çeyrek altınsa geçtiğimiz haftaya oranla yüzde 92’lik artış göstererek bin 288 lira seviyelerine kadar yükseldi.

Cumhuriyet altınıysa 5 bin 215 lira seviyelerinde dengeli bir şekilde hareket ediyor.  Altının ons fiyatıysa bin 835 lira olmuş durumda.

Altın yatırımcıları dikkat: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş karar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.