Ekonomi

Altın yatırımcıları dikkat: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş karar!

Kur fiyatlarındaki dalgalanmaya benzer şekilde altın piyasalarındaki hareketlilikte devam ediyor. Altın yatırımcıları altın fiyatlarındaki dalgalanmayı her gün dikkatle takip ediyor. Altın piyasaları uzmanları tarafından yapılan açıklamada altın için bugünün oldukça kritik olduğu vurgulandı. Merkez Bankası tarafından yapılacak açıklamayla birlikte altının hangi yönde seyredeceği kesinlik kazanabilir. Merkez Bankası tarafından faiz indirimiyle ilgili alınması beklenen kararın altının ne yönde hareket etmesine sonuç vereceği merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında flaş açıklamalarda bulundu.

‘Kendi Paramıza Geçmeye Davet Ediyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan yılın ikinci kabine toplantısından sonra önemli açıklamalar yaptı. Altın konusuna da değinen Cumhurbaşkanı, yastık altında tutulan altınların ekonomiye yeniden kazandırılarak Türk lirasının değer kazanması için çalışmaların sürdürüldüğünü ve yatırımcıların da bu konuda hükümete destekçi olmaları gerektiğini belirtti.

Finansal alanda istikrar ve güvenin yeniden kazandırılması için bankaların sermaye artırımına teşvik edildiğini belirten Erdoğan, kredi tahsisi ve izlenimini uluslararası sistemle yapabilmeleri için gelişmiş bir alt yapı kurulduğunu söyledi. Erdoğan, “Bankaların, darphanenin ve altın rafinelerinin içerisinde bulunduğu mekanizma ile vatandaşların altınını sisteme sokmasını rica edeceğiz. Vatandaşımızı, kurumlarımızı döviz kurundan Türk lirasına geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla birlikte yatırımcıların gözü Merkez Bankası’ndan alınacak faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası’nın açıklaması beklenen altın kararları öncesi güncel altın fiyatları ise şu şekilde:

20 Ocak Perşembe günü saat 23.00’daki altın fiyatlarına göre

  • Gram Altın- 789 lira
  • Çeyrek Altın- 1281 lira
  • Yarım Altın- 2605 Lira
  • Cumhuriyet Altın- 5189 lira
  • Altın Ons Fiyatı- 1840 Lira

Dolar, Euro ne kadar oldu?

Dolar 13,3639 ₺ seviyelerinde işlem görürken, Euro 15,1401 ₺ seviyelerinde takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.