Altın Fiyatları

Altın Zekatı Nasıl Hesaplanır? – Kaç Gram Altına Zekat Düşer?

Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde en çok araştırılan konulardan bir tanesi de altının zekâtının nasıl hesaplanacağı oldu. İslam dininin vecibelerine göre, 80,18 gram altın ve 561 gram gümüşe sahip olan herkes bu malın zekâtını vermek zorundadır. Altın ve gümüş dışında, 30 tane sığıra, 40 tane koyuna ve 5 tane deveye sahip olan herkes de yine zekâtını vermekle yükümlüdür. 

Altınların Ayarına Göre Zekat Değişir Mi?

Altın üzerinden verilecek olan zekât hesaplanmadan önce gramı net olarak bilinmelidir. Altınınızın gramını net olarak öğrendikten sonra ayarı da önemlidir çünkü 14 ayar altınlarda diğer maden karışımları daha fazla olduğundan içerisindeki altın oranındaki azalma toplam altın varlığınız içerisinden de azalmaya sebep olacaktır.

Gramını öğrendiğiniz 14 ayar altınlarınızın içerisinde kaç gram saf altın olduğunu hesaplamak için ise Diyanet’in internet sitesi üzerinde bulunan zekât hesaplama bölümünü kullanabilirsiniz. 140 gramdan daha az 14 ayar bir altın varlığına sahipseniz zekât vermenize gerek yoktur.

Zekat Nasıl Hesaplanır?

Müslümanların her yıl vermekle yükümlü olduğu zekât genellikle Ramazan ayında verilir. Ramazan ayında verilen bu yardımın hesabı kişinin sahip olduğu mal üzerinden yapılır. Toprak, hayvan, altın, gümüş ve para gibi varlıklara sahip olan herkes zekâtını vermek zorundadır. Zekât sahip olunan mallarının 40’da 1’ini kapsar bu hesabı da evde malınızın 40’da 1’ini hesaplayarak yapabilirsiniz.

Örneğin 40.000 TL gibi bir paraya sahipseniz bu paranın 1000 TL’lik bölümü zekâttır. Küsuratlı bir mal varlığına sahipseniz internet üzerinden ne kadar zekât vereceğinizi hesaplayabileceğiniz diyanet işlerinin sitesinde hesaplama aracı mevcuttur. Tüm Müslümanlara farz olan bu zekât ibadeti atlanmaması gereken bir önemdedir.

Kaç Gram Altına Zekat Düşer?

Borsadan kaynaklı olarak değişkenlik gösteren altın zekât hesabında paranın miktarı değişse de dinimizce belirtilen gram değişmez. En az 80,18 gram altına sahip olan herkes bu altının zekâtını vermek zorundadır. Malın 1/40 oranında zekâtı verilir. Her sene yapılması gereken bu yardımın en güzel fazileti, zekât verince fakirlere yapılan yardım ile malın daha da bereketleneceğine inanılmasıdır. 80.18 gram altının ayarı 14 ayardan yüksek olmalıdır. Çünkü 14 ayar altında farklı maden karışımı olduğundan 140 gram altında olunca zekât verilmesi gerekmez. 

100 Gram Altının Zekatı Ne Kadardır?

Zekât vermeye niyetlendikten sonra, altın fiyatlarını o güne göre öğrenmeniz ve güncel fiyat üzerinden zekâtınızı vermelisiniz. 100 gram kadar bir altın varlığına sahipseniz öncelikle altınlarınızın kaç ayar olduğunu bilmelisiniz. 21 ayardan düşük olan 100 gram altının zekâtı verilmez. Bunun sebebi 100 gram da olsa içeriğindeki saf altın oranı az olduğundan 80,18 grama ulaşamayacak ve zekât vermenize sebep olmayacaktır. 

Sahip olduğunuz 100 gram altın 21 ayardan yüksekse hesabınızı yapabilirsiniz. Diyelim ki 100 gram altınınızın ederi toplamda 60.000 ediyorsa, 60.000’i 40’a bölüyoruz ve sonuç 1500 çıkıyor. O halde vermeniz gereken zekât tutarı 1500 TL. Para üzerinden de aynı hesap yapılıyor kaç TL nakit paraya sahip iseniz onu hesap makineniz aracılığıyla 40’a bölüp çıkan sonucu zekât olarak vermeniz yeterlidir.

Her sene olduğu gibi bu sene de zekât nasıl hesaplanır? Kaç gram altın zekât gerektirir? Zekât vermek için altının kaç ayar olması gereklidir gibi sorular merak konusu oldu. Bu soruların yanıtı bu şekildedir. Tüm Müslümanlar üzerine farz olan zekât ibadeti, titizlikle yerine getirilmeli ve miktar hesapları eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: 5 Bir Yerde Fiyatları 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.