Altın Fiyatları

Altını olanlar dikkat uyarı yapıldı: Gram altın 3 bin lira olabilir!

Geçtiğimiz yıl Türk lirasının değer kaybetmesiyle birlikte kur fiyatlarının yanı sıra altın fiyatları da iç piyasada yükseliş yaşadı. Gram altın tarihi rekor kırarak bin lira seviyelerinin üzerine tırmandı. Türk lirasındaki sert düşüşe engel olmak isteyen hükümet yetkilileri çeşitli önlemler aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni düzenlemelerle birlikte Türk lirası yüzde 35’in üzerinde değer kazanırken, tarihi rekor kıran altın fiyatları ve kur fiyatları düşüş yaşadı.

Ancak kısa süre içerisinde yeniden toparlanan altın fiyatları 700 lira seviyelerinin üzerine tırmandı. Altın yatırımcıları ise altının gelecek günlerdeki yönünü merak ediyor. Piyasa uzmanları ise yatırım için acele edilmemesini ancak yakın zaman içerisinde altın fiyatlarında bir yükseliş olabileceğini vurguluyor. Son olarak Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Tuna Kaya, altın fiyatları konusundaki tahminlerini açıkladı.

‘3 bin Liraya Çıkabilir’

Türk lirasının kısa süre içerisinde yüzde 35’in üzerinde değer kazanması piyasalarda dengesizliğe sebep oldu. Kur fiyatlarındaki dalgalanmalardan altın fiyatları da etkilendi. Bin lira barajını aşan altın, 600 lira seviyelerine kadar geriledi. Kur fiyatlarının yeniden yükselmesiyle birlikte 700 lira seviyelerine yeniden yükselen altının güncel fiyatıysa 788 lira.

Piyasa uzmanı Tuna Kaya, altının gelecekteki yönüne dair tahminini dile getirdi. Altın fiyatlarında yakın zamanda ciddi bir yükseliş yaşanabileceğini kaydeden Kaya, Türk lirasındaki durgunluğun piyasaları harekete geçireceğini ve altının 780 lira seviyelerinden 3 bin lira barajına kadar yükselebileceğini aktardı. Kaya, geçtiğimiz yıl bin lira rekorunu kıran gram altının, yakın zamanda olası bir senaryoda 3 bin lira seviyelerine yükseleceğini söyledi.

Yatırım Yapmak için Henüz Erken

Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Kaya, altının yükselişten önce kısa süreli bir düşüş yaşayabileceğini ve 720 lira seviyelerine kadar gerileyebileceğini söyledi. Yatırımcıların henüz harekete geçmemesini tavsiye eden Kaya, altının 720 lira seviyelerine kadar gerilemesinden sonra alım yapabileceklerini belirtti.

Dolara Endeksli

Altının dolara endeksli hareket sergilediğini dile getiren Kaya, altının gram fiyatı ve ons fiyatının kur fiyatlarıyla birlikte yükseliş veya düşüş yaşayacağını, yatırım yapmak isteyenlerin piyasaları bu yönde okuması gerektiğini söyledi. Doların 14 lira seviyelerine yükselmesi durumunda gram altının da bin lira barajını yeniden aşabileceğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.