Altın Fiyatları

Yastık altında biriktirilen altınları ekonomiye kazandıracak yeni düzenleme!

Altın kur korumalı altın hesapları sistemi için gerekli uygulamanın nasıl düzenleneceği Resmi Gazete’de açıklandı. Açıklanan düzenlemeye göre kur korumalı TL mevduat hesapları önceki sisteme oldukça benzerlik gösterecek. Düzenlemeye göre altın sahibi vatandaşlar yetkili rafineri ile anlaşmalı olan bankalardan altın dönüşüm hesaplarına dahil olabilecekler.

Vade Süresi Maksimum 1 Yıl Olacak

Gün içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre altın sahipleri 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık vade süreleriyle TL’lerini altına endeksleyebilir. Sağlanacak kazanç, TCMB tarafından haftalık olarak paylaşılan vadeli repo ihale faiz oranından fazla olacak. Yastık altında biriktirilen altınların ekonomiye kazandırılması hedeflenen sisteme dahil olan yatırımcılar, vade süreleri bitmesine karşın sistemde kalarak yatırımlarını sürdürebilecek.

altin hesabi
Altın kur korumalı altın hesapları sistemi

Merkez Bankası Garantör Olacak

Sistemin asıl amacı yastık altında biriktirilen altınların ekonomiye kazandırılması. Merkez Bankası bu kapsamda yatırımcılara garantör olacak. Yatırımcıların aracı bankalar ile yaptıkları anlaşmada ödenecek faiz oranı kazançtan düşük kalırsa, Merkez Bankası yatırımcıya ilave ödeme yapacak.

Dolar ve Altını yüksek fiyattan alanlar dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.