BilgiYaşam

Anjiyo Nedir? – Anjiyo Nasıl Yapılır? İşte Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat olarak zannedilen ve birçok kişi tarafından ürkerek bahsedilen anjiyo aslında basit bir inceleme operasyonudur. Kalp damarlarında yaşanan tıkanmaların, sertliklerin veya damarla yaşanabilecek diğer rahatsızlıkların anlaşılabilmesi yapılan operasyona denilebilir. Anjiyo yapılmasını gerektiren en sık durum ise göğüs kısmında yaşanan şiddetli ağrılardır.

Anjiyo Nedir?

Anjiyo operasyonunda kalbin en ciddi damarı olan koroner damarı incelenir. Damarlarda sertleşme olarak bilinen koroner arter hastalığından şüphelenilmesi durumunda kardiyoloji uzmanının önerisiyle yapılır. Operasyon öncesinde ameliyata benzer önlemler alınır. Anjiyo kalp hastalıklarında alınacak önlemler ve tedavilere yönelik planlamanın yapılması için büyük önem arz eder. Anjiyonun yapılması için gerekçe gösterilen hastalar genellikle ciddi bir göğüs ağrısı şikayetiyle bir kardiyoloji uzmanına başvururlar. Kardiyoloji uzmanının gerek görmesi durumunda ise operasyon yapılır.

Anjiyo Çeşitleri Neler?

Anjiyo operasyonu iki farklı şekilde yapılır. Vücudun farklı bölgelerinden yapılabilen anjiyonun yapılabileceği şekiller şu şekilde isimlendirilir:

  • Femoral anjiyo,
  • Radial anjiyo,

Femoral anjiyo kasıktan yapılan anjiyo çeşididir. Kasık kısmından vücudun izlenebilmesi için bir kamera vücuda sokulur. Aynı işlem el bileğinden de yapılabilir. Bu işleme de Radial anjiyo ismi verilir. İki işlemde de koroner damarlar gözlemlenir. Görüntü kalitesinde veya operasyonun aşamalarında herhangi bir farklılık yoktur. İki işlem arasındaki tek fark işlemin yapılacağı bölge olarak görülebilir.

Anjiyo Nasıl Yapılır?

Her iki operasyon da kardiyolog gözetiminde gerçekleşir. Operasyon öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezide operasyonun gerçekleştirileceği bölge uyuşturuluyor. Operasyon esnasında damarlar kadar ince ve yumuşak olarak kateterler bir tel vasıtasıyla vücuda sokulur. Kateterler kalp damarlarına kadar ulaştırılır ve kontrast adı verilen madde damarlara çok az miktarda entegre edilir. Bu sayede kalp damarları görüntülenir.

İşlem toplamda 10 dakika ile 20 dakika arasında sürebilir. Radial anjiyoda hasta ayakta da olabilir. Ancak Femoral anjiyoda hasta yatırılır. Damarlarda herhangi bir daralma tespit edilirse stent uygulanarak damarların genişletilmesi sağlanır. Operasyondan birkaç saat sonra hasta taburcu edilir ve bir sonraki gün günlük yaşantısına herhangi bir aksama olmadan devam edebilir.

Anjiyo Neden Yapılır?

Operasyon kalp rahatsızlığı yaşayan ve göğüs kısmında ciddi bir ağrı veya yanma hisseden hastalar için uygulanır. Anjiyo işlemi bypass ve stent operasyonları öncesinde de durum tespiti ve incelemesi için de yapılır. Kalp ameliyatlarının tamamında da anjiyo uygulanır. Ameliyat esnasında herhangi olumsuz bir tablonun oluşmaması için ameliyat öncesinde anjiyo işlemi uygulanır. Kalp, vücudun en hassas bölgelerinden birisidir. Bu sebeple kardiyologlar kalp kısmında yapılacak tüm ameliyatlardan önce damarlarda oluşabilecek veya hali hazırda var olabilecek herhangi bir sorunun tespiti için anjiyo yapılır.

Optik illüzyon testi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.