Ekonomi

Annelere 325 Euro Verilecek

Annelere 325 Euro Verilecek çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB ortaklığıyla yapılan dev desteği duyurdu. Aylık 5 bin 835 lira olarak çalışan annelere yapılan destekle birlikte annelerin istihdamının korunması ve çocuklara daha iyi yaşam koşulları oluşturulması hedefleniyor.

Çalışan annelerin istihdamının korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB ortaklığıyla oluşturulan Bakıcı Desteği programını duyurdu. Program kapsamında belirli şartlar altında çalışan annelere nakdi destek yapılıyor, sertifikalı bakıcılara istihdam sağlanıyor.

2022’DE ZAM YAPILACAK

2021 yılı itibarıyla Bakıcı Desteği programı kapsamında başvuru şartlarını sağlayan annelere 325 euro yardım yapılıyor. 2022’de ise yapılan yardıma zam yapılacağı ve aylık 375 euro olarak çalışan annelere verileceği açıklandı. Kur fiyatlarının da artışıyla birlikte çalışan annelere toplam 5 bin 835 liralık yardım yapılacak. Programla birlikte çalışan annelerin istihdamının korunması, çocuklarına daha iyi hayat koşullarının sunulması ve sertifikalı bakıcıların istihdamının sağlanması hedefleniyor.

HİBE DESTEĞİNE DEVAM EDİLİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin programla ilgili yaptığı açıklamalarda, eğitimli ve sertifikalı bakıcıların istihdam edilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Bakan Bilgin, programın salgına rağmen sürdürüldüğünü ve salgın şartlarına göre programın yenilendiğini belirtti. Çalışan annelerin salgın sebebiyle ücretsiz izne ayrılmaları durumunda, kısa çalışma ödeneğini aldıklarına dair belgeler sunan annelere hibe desteğinin sürdüğünü söyleyen Bakan Bilgin, programla birlikte kadınların istihdamının korunmasının hedeflendiğini açıkladı.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Projeden Ankara, İstanbul veya İzmir’de yaşayan anneler faydalanabiliyor. Annelerin 0 ile 2 yaş arasında çocuğa sahip olması ve 4A SSK’lı olmaları gerekiyor. Başvuracak anneler, çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet ediyor olması ve çocuğun velayetine sahip olması da şart olarak sunuluyor. Ayrıca başvuracak annelerin analık izninde olması ve program kapsamında istihdam sağlayacakları sertifikalı bakıcıya en az asgari ücret ödemesi yapması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.