Bilgi

Araç Borcu Nasıl Sorgulanır? 2022

Aracınızın herhangi bir borcu olup olmadığını yerinizden kalkmadan internetten öğrenebilir ve yine isterseniz internetten ödeyebilirsiniz. Araç sahipleri araçlarına ait olan bütün borçları vaktinde ödemelidir. Geciken bütün borçlar hemen faize girer ve çok daha fazla miktarda ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gecikmeye giren borçlar konusunda Maliye Bakanlığı’ndan bir uyarı da alabilirsiniz. Araçlara dair birden fazla borç vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Varsa trafik cezaları
  • HGS borcu (Hızlı geçiş sistemine dair herhangi bir hata yapılmışsa)
  • Otopark borçları
  • Motorlu taşıt vergisi (Vergi miktarı aracın cinsine ve durumuna göre değişir, ama her araç için mutlaka geçerlidir) 

Araba Borcunuzu Nasıl Sorgulayabilirsiniz?

Araçlara dair cezalar ve motorlu taşıt vergisi borçlarını öğrenmek için size gerekli olan tek şey kimlik numarası ve aracınızın plakasıdır. Borcunuzu hem e-devlet sitesi üzerinde hem de Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasından öğrenmeniz mümkün. Eğer Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasından borcunuzu öğrenmek isterseniz öncelikle egm.gov.tr sitesine girmeniz gerekir. Daha sonraki adımlar ise şu şekilde sıralanabilir; 

  • egm.gov.tr sitesi üzerinden e-devlet sitesine girmeniz gerekir
  • e-devlet sitesine girdikten sonra ise oradaki arama butonuna girmeniz ve trafik cezası ve borç sorgulaması yapmanız gerekir
  • Ardından size bazı bilgilerin sorulduğu bir sayfa gelir ve siz bunları girdikten sonra bilgileri doğrularsınız
  • “Araç Plakasına Yazılan Ceza” sorgulamasını yaparsanız aracınıza dair bir borç olup olmadığını görebilirsiniz.

Araç Borcunu Öğrenmenin Diğer Yolları

Aracınızın borcunu öğrenmek için internet dışındaki yöntemler ise şöyledir. Vergi dairesine gidip aracınızla ilgili bilgi verdikten sonra aracınızla ilgili borçları görebilirsiniz. Ya da telefonunuzla SMS alarak da borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun dışında İnteraktif Vergi Dairesi’nden öğrenmek gibi bir seçeneğiniz de var. Aracınızla ilgili borçları zaman kaybetmeden öğrenmek için internet daha kısa bir yol sağlayabilir.

Bu yüzden Emniyet Genel Müdürlüğü ya da e-devlet sitesinden öğrenmeniz ve düzenli olarak buradan sorgulamanız daha iyi olacaktır. Aracınızla ilgili cezaları genelde fark edersiniz. Ama zamanında ödemek ve unutmamak için ya da ödediğiniz halde sistemden düşüp düşülmediğini kontrol etmek için internetten zaman zaman sorgulamanız iyi olacaktır. Öte yandan herhangi bir ceza durumu olmasa bile MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi bütün araçlar için geçerlidir ve zamanında ödenmesi gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin aracınıza yansıması yılda iki kez olur. Bunlar da Ocak ve Temmuz aylarıdır. Her iki ayda oluşan borcu da zamanında ödemeniz gerekir. Yılda iki taksit biçiminde ödenene bu borcun bir tanesi gecikirse, diğer takside gecikme faizi yansır. Böylece daha yüksek bir vergi ödemeniz durumu ortaya çıkar.

Ancak her iki ayda da ödemezseniz öncelikle Maliye Bakanlığı’ndan bir uyarı alırsınız. Uyarıyı dikkate almadığınız durumlarda ise bankadaki hesaplarınıza tedbir konabilir ve gereken borç çekilebilir. Ancak bu da mümkün olmadıysa aracınızın bağlanması gibi bir durumla da karşılaşabilirsiniz.

Araç Giderleri

Bir araç sahibi olmak herkesi rahatlatabilir. Bir yerden bir yere gitmek ve daha hızlı hareket edebilmek için araç en kullanışlı yöntemlerden birisidir. Ancak araç sahibi olmak aynı zamanda masraflıdır. Vergi dışında, sigorta ve kasko ödemelerini de takip etmeniz gerekir. Aracın kaza yapması gibi bir durumda bunları ödemiş olmanız size yardımcı olur.

Öte yandan özellikle MTV borçlarının geciktirilmemesi ya da takibe alınmadan ödenmesi gereklidir. Bankadaki hesabınıza el konmadan ve haciz işlemi başlatılmadan öderseniz aracınızı kaybetmezsiniz. Ancak ödeme zamanınız çok gecikirse sadece hesaplarınıza değil aracınıza da el konulabilir.  

2022 ÖTV indirimi geldi sıfır araç fiyatları açıklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.