Bilgi

Araç sahiplerine güzel haber: Ödenen ücretler geri iade edilecek!

Kar yağışlarının getirdiği olumsuz hava koşullarının etkisiyle başta Kuzey Marmara Otoyolu başta olmak üzere pek çok otoyol trafiğe kapalı kaldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise trafiğe kapalı kalan alanlar için işletmeci firmalara yüksek cezalar uyguladı. Cezaların toplam miktarı ise 6 milyon lirayı aştı. 24 Ocak 2022 tarihinde Kuzey Marmara Otoyolu’nda seyahat eden ve geçiş ücreti ödeyen vatandaşlarınsa ödedikleri tutarlar hesaplarına geri iade edildi.

İşletmeci Firmaya Dev Ceza

24 Ocak 2022 tarihinde oluşan olumsuz hava koşullarının da etkisiyle birlikte Kuzey Marmara Otoyolu trafiğe kapandı. Çok sayıda araç mağduriyet yaşarken, buna karşın ödenen yüksek geçiş ücretleri de araç sahipleri tarafından tepki gördü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ise mağdur durumdaki vatandaşlar için harekete geçti. Bakanlık işletmeci firmaya 7 milyon liraya yakın yüksek tutarda ceza uyguladı. Aynı gün içerisinde geçiş ücreti ödeyen vatandaşlaraysa ödedikleri ücretler geri iade edildi.

‘Olumsuz Hava Koşulları Etkili Oldu’

Kuzey Marmara Otoyolu İşletmesi ise yaşanan olayla ilgili açıklamalarda bulundu. İşletme yaşanan sorunların olumsuz hava koşullarının etkisiyle oluştuğunun altını çizdi. KMO -1, KMO-2, KMO-7 alanlarında yaşanan sıkıntılara değinen şirket, olumsuz hava koşulları sebebiyle ulaşımın aksadığını ve vatandaşların da mağduriyet yaşamamaları için vakit kaybedilmeden harekete geçildiğini belirtti.

Şirket olumsuz hava koşullarının etkili olduğu anlarda vakit kaybedilmeden tuz serpildiğini, ayrıca gerekli önlemlerin en üst şekilde alındığını belirtti. Afet süresince ulaşımda yaşanan aksamaların son yıllardaki en etkili kar yağışına bağlı olduğunu aktaran şirket, vatandaşların yolda mağduriyet yaşadıklarının altını çizdi.

Ayrıca işletme aynı tarih içerisinde belirtilen güzergahlar üzerinde seyahat eden araç sahiplerinin ödedikleri ücretlerin de geri iade edildiğini, mağduriyetin bir kez daha yaşanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınacağını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.