EkonomiBilgiTeknoloji Haberleri

Araç Şarj İstasyonu Kurana Devlet Desteği 2022 – Şarj İstasyonu Nasıl Kurulur? İşte Tüm Bilinmesi Gerekenler

Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinlik kazanan düzenlemeyle birlikte elektrikli otomobiller için şarj istasyonu kuranlara devletten destek verilecek. Şarj istasyonları elektrikli otomobiller için büyük önem taşıyor. TOGG’nin de üretime alınmasıyla birlikte elektrikli otomobillere gösterilen ilgi arttı. Peki şarj istasyonu nasıl kurulur, şarj istasyonu desteği nasıl alınır gelin birlikte inceleyelim.

Şarj İstasyonu Kurana Devlet Desteği

Resmi Gazete’de dün itibarıyla yayımlanarak resmiyet kazanan yeni yönetmelikte teknolojik yatırımlara devlet desteği verilecek. Yayımlanan düzenlemeyle birlikte elektrikli otomobiller için şarj istasyonu kurmak isteyenlere maliyetin yüzde 75’ine kadar geri ödeme talep edilmeden destek verilecek. Verilecek desteğin tutarı 20 milyon lirayı bulacak.

Ayrıca düzenleme kapsamında makine ve teçhizatlar için güncel durumda yer alan 3 yıl satılamama maddesi, 1 yıl olarak değiştirildi. Ancak makine ve teçhizatlar farklı bir amaç doğrultusunda kullanılamayacak. Yalnızca elektrikli otomobiller için şarj istasyonu kurulabilecek.

Geliştirilebilmesi için Destek

Ayrıca yönetmelikte Ar-Ge çalışmalarında teknolojik ürünlerin geliştirilebilmesi için de destek verileceği açıklandı. Yatırımcılara yüzde 60 oranında verilecek desteğin tutarı 10 milyon lirayı bulacak. Yapılacak destek ödemeleri geri ödemesiz olarak verilecek. Yatırımcılara yatırım tutarının yüzde 25’i kadar ön ödeme yapılabilecek.

TOGG Sedan Fiyatı Ne Kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.