Ekonomi

Asgari ücret 4 bin 600 lirayı bulacak! İşte yeni yılda evli, çocuklu, bekar asgari ücretlilerin alacakları net ücret!

Enflasyon ve kur artışlarıyla birlikte hayat pahalılığı yükselirken, vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntıları gidermek için harekete geçen hükümet yetkilileri, son 50 yılık en yüksek zammını yaparak asgari ücrete yeni yıl için yüzde 50 oranında zam uyguladı.

Asgari ücrete yapılan dev zamla birlikte 2021 yılı itibarıyla bekar bir asgari ücretlinin aldığı 2 bin 825 liralık asgari ücret, 4 bin 250 liraya yükseldi. Ayrıca vatandaşların refah seviyesini de yükseltmek isteyen hükümet yetkilileri, işverenlerin yükünü hafifletmek için asgari ücretten kesilen damga ve gelir vergisini kaldırdı. Alınan karar, asgari ücretlilerin alacakları aylık ücretlere aylık 380 liraya varan ek ödeme olarak yansıtılacak. Damga ve gelir vergisi tüm asgari ücretlilerin aylık ücretleri için geçerli olacak şekilde kaldırıldı. Hükümet yetkilileri yeni vergilendirme kararını memur ve işçiler içinde uygulayacak.

UYGULAMAYLA BİRLİKTE YILLIK 3 BİN 600 LİRA KAZANÇ

Asgari ücretlilerin aylık ücretlerinden kesilen damga ve gelir vergisinin kaldırılmasıyla birlikte bekar bir asgari ücretlinin aylık ücretinde aylık 300 liralık artış yaşanacak. Artışla birlikte bir asgari ücretlinin yıllık net gelirinde 3 bin 600 liralık kazanç sağlanacak. Evli ancak eşi çalışmayan asgari ücretlilerde ise bu artış 220 lira olarak yansıtılırken, yıllık kazanç ise 3 bin 200 lirayı bulacak. Evli, eşi çalışmayan ve 1 çocuk sahibi olan kişilerde ise bu artış 169 lira olarak yansıtılırken, evli eşi çalışmayan ve 2 çocuklu asgari ücretlilerde 113 lira, evli eşi çalışmayan ve 3 çocuklu asgari ücretlilerde 38 lira olarak yansıtılacak.

TOPLAM GELİR NE KADAR OLACAK?

Alınan kararlarla birlikte 2021 yılı itibarıyla 5 bin 500 lira brüt ücret alan bir asgari ücretli, yeni yılda net olarak 4 bin 600 lira ücret kazanç sağlayacak. Brüt olarak 5 bin 500 lira kazanç sağlayan asgari ücretlilerden, SGK işçi payı, işsizlik sigortası payı, gelir vergisi matrahı kesintileri yaşanıyordu.

Ocak ayı itibarıyla kümülatif vergi matrahı 4675 lira olarak ortaya çıkacak. Yüzde 15 gelir vergisi ise 63 lira yapacak. 3,76 lira damga vergisi oluşturulacak. Kesintilerin toplam değeri ise 892 lirayı bulacak. Sonuç olarak 5 bin 500 lira brüt ücret alan kişinin ocak ayıyla birlikte geliri 4 bin 600 lira olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.