Ekonomi

Asgari ücret ne kadar olacak? En az 5 bin lira…

Ekonomik açıdan zor günler geçiren Türkiye’de milyonlarca vatandaş gözünü ocak ayında asgari ücrete yapılacak zamma dikti.

Yeni yıla sayılı günler kala milyonlarca asgari ücretli maaşlarına yapılacak zammı merakla bekliyor. Asgari ücretlilerin alacakları aylık ücret hakkında tahminlerse her geçen gün yenileniyor. Enflasyon oranı baz alınarak belirlenecek olan asgari ücrete ilişkin yapılan tahminler asgari ücretlileri sevindirecek düzeyde.

İLK HAFTADAN KARARLAŞTIRMA TARAFTARIYIZ

Geçtiğimiz yıllarda haftalarca süren görüşmeler sonucunda belirlenen asgari ücret hakkında açıklamalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu yıl görüşmelerin henüz ilk haftadan tamamlanmasını istediğini belirtti. Bilgin, “Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz.” şeklinde konuştu.

YÜZDE 40’LIK ARTIŞ

Gazeteci yazar Nagehan Alçı ise köşe yazısında asgari ücrete ve emekli aylıklarına ilişkin açıklamalar yaptı. Alçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Erdoğan lütfen aileleriyle beraber toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan işçileri, memurları ve emeklileri 2022 senesine girerken mutlu edin. Yüzde 40 gibi hatırı sayılır bir zam müjdesi açıklayın.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir: 2022 Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak? 

‘ASGARİ ÜCRET 5 BİN LİRA OLMAK ZORUNDA’

Alçı, köşe yazısında asgari ücrete ilişkin özel bir parantez açtı. Asgari ücretlilere yapılacak zamla birlikte aylık ücretlerin en az 5 bin lira olması gerektiğine değinen Alçı yazısında, “Ayrıca milyonlarca özel sektör emekçisini ilgilendiren asgari ücreti de 5 bin TL olarak ilan edin lütfen. Bir insanın bugünkü Türkiye ortamında hele ki büyük şehirlerde 5 bin TL’nin altında bir maaşla geçinmesi imkansız, bunu siz de biliyorsunuz. Asgari ücret 5 bin TL olmak zorunda. İşverenler bu rakama uymak mecburiyetindeler.” ifadelerine yer verdi.

VERGİLER KALDIRILMAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine toplantısı asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamalar sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilgin’e, işverenlerin vergilerin kaldırılmasına yönelik talebi hatırlatıldı. Bakan Bilgin konuyla ilgili olarak vergilerin kaldırılmayacağını belirtirken, “Bu tartışmalar doğru değil, mümkün de değil. Bu kesintiler çalışanların sağlık harcamaları, sosyal güvenlik giderleri karşılanıyor.” şeklinde konuştu.

Bakan Bilgin, ‘Asgari ücretten alınan gelir vergisi yeni dönemde devam ettirilecek mi?’ sorusuna ise “Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz” şeklinde yanıt verdi.

‘İŞÇİLERİMİZE DESTEK VERECEĞİZ’

Bakan Bilgin’e yöneltilen, ’işverenlere sağlanan 75 liralık destek bulunuyor. Yeni dönemde bu konuda nasıl bir yol izlenecek?’ sorusu üzerine Bilgin, “O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz” cevabını verdi. Ayrıca Bilgin, işverenlere verilen 75 liralık desteğin de arttırılacağını ancak bu konuda net bir rakam belirtemeyeceğini aktardı.

ANKETLER SONUÇLANDIRILDI

Öte yandan geçtiğimiz aylarda asgari ücretin tespitine yönelik işçi ve işverenlerden oluşan farklı meslek gruplarına ait 2500 kişiyle yapılan anketin sonuçlandırıldığını duyuran Bilgin, anket sonuçlarının öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşılacağını ve sonrasında yapılacak ilk Kabine toplantısında değerlendirileceğini açıkladı. Bilgin, anketin asgari ücrete yapılacak zamla ilgili görüşmelerde büyük önem taşıyacağını aktardı.

KADEMELİ ÜCRETLENDİRME

Hükümet yetkilileri asgari ücrete ilişkin yeni formüller üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan Kabine toplantısında ‘Kademeli ücretlendirme’ formülü hakkında değerlendirmelerde bulunan hükümet yetkilileri, formül hakkında bilgiler paylaştı. Kademeli ücretlendirme ile asgari ücretin meslek gruplarına göre farklılık gösterileceği aktarıldı.

Ayrıca işverenlerin asgari ücrete ilişkin alt limit olarak 3 bin 500 lirayı kabul ettiği aktarıldı. Buna göre asgari ücretin yeni yılda en az 3 bin 500 lira olacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.