Ekonomi

Asgari ücrete ikinci zam yapılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen NATO zirvesine katılarak dünya liderleriyle bir araya gelen Erdoğan, görüşmelerinin ardından Türkiye’ye dönmek üzere yola çıktı. Uçakta gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, açıklamalarından sonra basın mensuplarından yöneltilen sorulara yanıt verdi. Erdoğan’a sorulan sorular arasında asgari ücretlilere yapılması planlanan ikinci zam da yer aldı.

Erdoğan’dan Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesinin ardından dönüş yolunda basın mensupları tarafından yöneltilen sorulara yanıt verdi. Bir basın mensubu tarafından sorulan “Asgari ücrete ikinci zam yapılacak mı?” sorusuna yanıt veren Erdoğan, “Yılın ortasına yakın enflasyona ve koşullara bağlık olarak bir değerlendirme yapabiliriz. Henüz üçüncü ayın içerisindeyiz. Yılın ortasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’le istişare yaparak durumu neticelendirebiliriz. Biz kendi vatandaşımızdan hele ki emekçi işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el, alan elden hayırlıdır.” ifadelerini kullandı.

Stok Sıkıntısına Açıklık Getirdi

Stok sorununa da değinen Erdoğan, her ülkede benzer problemlerin yaşandığının altını çizdi. Türkiye’de de yaşandığını ancak hızlı bir şekilde sorunlara çözümler getirildiğini belirten Erdoğan, eksik olan malzemelerin sevkiyatlar ile hemen tamamlandığını kaydetti.

Bu süreçte stokçuluğun da yaygınlaştığına değinen Erdoğan, ülkeye zarar veren kişilerin bir an önce stokçuluktan vazgeçmesi gerektiğini aksi halde yüksek tutarda cezalarla karşılaşacaklarını söyledi.

Ayçiçek yağı konusunda bir stok probleminin yaşandığını belirten Erdoğan, Azak Denizi’nde yer alan sevkiyat gemilerinin ülkeye giriş yapmasıyla birlikte bu sorunun ortadan kalktığını ve herhangi bir problemin olmadığını aktardı.

‘Muhalefetteki Siyasi Ahlak İflas Etti’

Erdoğan muhalefet liderlerine de seslendi. Ülkede stok probleminin oluşmamasına karşın halkı paniğe sürükleyecek asılsız iddiaların ortaya atıldığını belirten Erdoğan, “Ülkemiz için asıl sıkıntı burada. Muhalefetteki siyasi ahlak iflas etti. Bu tür dedikodular ve manipülasyonları ortaya çıkarıyoruz. Ancak bunlardan benim vatandaşım rahatsız oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Ünlü ekonomist Demirtaş asgari ücrete yapılacak ikinci zammın tutarını açıkladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.