Bilgi

Asgari ücretliler dikkat! Bankalardan flaş karar!

Asgari ücret veya daha az bir tutarla geçimini sağlayanlar için önemli bir karar alındı. Alınan karara göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geliri 4 bin 253 lira veya daha az olan hanelerin borçları için haciz uygulanamayacak. Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından imzalanan karar bankalara borcu olan ve geliri asgari ücret veya daha az tutarda olanları ilgilendiriyor.

Asgari ücrete aralık ayında yüzde 50’nin üzerinde bir zam yapılması kararlaştırılmış, bu doğrultuda 2 bin 825 lira olan asgari ücret, 4 bin 253 liraya yükseltilmişti. Alınan karara ek olarak asgari ücretlilerin refah seviyesini yükseltmek amacıyla asgari ücret üzerinden alınan damga ve gelir vergisi de kaldırıldı. Yeni yılda asgari ücretlileri ilgilendiren bir karara daha imza atıldı. TKBB tarafından alınan karar doğrultusunda bankaya borcu olan ve gelir seviyesi asgari ücret veya daha az olanlara haciz uygulanamayacak.

Sosyal Yardım ve Gelir de Haczedilemeyecek

TKBB’nin aldığı karar doğrultusunda, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne üye tüm bankalarda alınan karar geçerli olacak. Gelir seviyesi asgari ücret veya daha az olan hanelere haciz uygulanamayacak. Haciz uygulamasının yanı sıra kişilerin geliri veya aldıkları sosyal yardımlar da uygulamayı kapsayacak. Buna göre sosyal yardım ve aylık ücretler de haczedilemeyecek. Borcu olanlarının borçlarını kapatabilmek için tahsilat hükmünde alınmayacak. Alınan karar TKBB’ye üye olan tüm bankalar için uygulamaya alındı.

‘İçinde Bulunduğumuz Toplumun İhtiyaçlarını Gözeteceğiz’

TKBB’nin Yönetim Kurulu Başkanı İkram Göktaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Güçlü bir devamlılık sağlamamız için içerisinde yer aldığımız toplumun tüm ihtiyaçlarını gözetecek, paydaş ekonomimizin merceğine alacağız. Aksi halde devamlılık sağlayamayız. Tek bir odaklı değil, kolektif kazanç ve refah için, yaşanabilir bir evren kılabilmek için çalışmalarımızı bu amaçlara yönelik olarak yürüteceğiz. Yaşanan tüm krizlerden başarılı bir şekilde çıkabilmemizin kaynağı bu anlayıştan ileri gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Katılım Bankacılığında Hangi Bankalar Mevcut?

Alınan kararı öğrenen milyonlarca asgari ücret ve daha az gelir sahibi haneler, kararın hangi bankaları kapsadığını merak ediyor. Alınan karar şu bankalarda uygulanacak:

  • Albaraka Türk Katılım Bankası,
  • Emlak Katılım Bankası,
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
  • Türkiye Finans Katılım Bankası,
  • Vakıf Katılım Bankası,
  • Ziraat Katılım Bankası,

Göktaş, ülkenin refah seviyesinin yükselebilmesi için bu yönde misyon ve hedef belirleneceğini, toplumun tüm ihtiyaçlarına yönelik, topluma hizmet edebilecek yeni kararların alınacağını, sosyal finans alanında katılım bankalarının üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğini ve yeni adımların yakın zamanda atılmaya devam edileceğini vurguladı.

Flaş açıklama: Asgari ücret yeniden düzenlenebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.