Ekonomi

Asgari Ücretlilere Bayram Hediyesi: 849 TL Hesaplara Yatırılacak

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Ramazan Bayramı için çalışanlar bu yıl 9 günlük bayram tatili düzenlemesi getirilmesini bekliyorlardı. Ancak beklenen olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram tatiline ilişkin yeni bir uygulamadan bahsetmedi. Resmi olarak bayram tatili bu yıl için de 3 gün olarak yapılacak. Kamu kurumlarında çalışanlar 3 günlük tatilden yararlanabilecek. Ancak başta asgari ücretliler olmak üzere özel sektör çalışanları bayram tatilinde de mesai yapmaya devam edecekler. Peki, bayram tatilinde çalışmak zorunda kalacakların mesai ücretleri ne kadar olacak?

Mesai Ücretine 2 Kat Zam

Kamu kurumlarında çalışanlar bayram tatilinde çalışmayacaklar. Ancak özel sektörde çalışanlar bayram tatilinde de çalışmak zorunda olacak. Bayram tatilinde çalışmak zorunda kalanların günlük mesai ücretleri en az 283 TL olacak. Üç günlük bayram izni sürecinde çalışanlar toplamda 849 TL kazanmış olacaklar. Dolayısıyla günlük standart olarak 141 TL kazanan bir işçinin, bayram tatilindeki günlük kazancı tam 2 katına çıkarılacak.

Arife Günü Yarım Gün Mesai Ücreti

1 Mayıs tarihi itibarıyla resmi olarak bayram izni başlamış olacak. 1 Mayıs’tan sonra bir işçiye çalıştırılması durumunda günlük en az 283 TL ödeme yapılacak. Arife Günü’nde çalıştırılacak kişilere ise yarım günlük mesai ücrete ilave edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayram izninin 9 güne çıkarıldığını duyurursa çalışanların bayram izni süresince kazanacakları net tutar 2.547 TL olacak.

Temmuz ayında asgari ücrete ikinci zam yapılacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.