Ekonomi

Ayçiçek ve zeytinyağına yeni rakip! Artık Türkiye’de de üretiliyor

Genellikle Asya ülkelerinde üretilen ve çayın tohumuyla üretimi yapılan tadı ve kıvamı zeytinyağına benzer yağın üretimi Türkiye’de de yapıldı. Rize’de fabrikası bulunan Çaykur’un Genel Müdürü Ziya Alim tarafından yapılan açıklamada yeni yağın ayçiçek ve zeytinyağına rakip olacağı vurgulandı. Alim ayrıca yağın kozmetik sektöründe de kullanıldığını, bununla birlikte uzak doğu ülkelerinde yemeklerde sıkça yer verildiğini belirtti.

Çayın tohumuyla elde edilen yağ Çin, Japonya, Sri Lanka ve Hindistan’da  sıkça tüketiliyor. Yemeklerin yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanıldığı ve birçok dünyaca ünlü markanın ürünlerinde bu yağa yer verdiği aktarıldı. Yağın Türkiye’deki üretimini Çaykur üstleniyor. Ar-Ge çalışmalarında sona gelinirken, yağa kaynak olarak Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da yetiştirilen bitkilerin tohumu kullanılıyor. Tohum yağ makinesine atılarak çayın yağa dönüşümüne olanak sağlıyor.

‘Kaliteli Bir Yağ’

Alim konuyla ilgili detayları Milliyet Gazetesi’ne aktardı. Yağın, çay tohumlarından üretildiğine dikkat çeken Alim, Ar-Ge çalışmalarında sona gelindiğini ve üretilen yağın oldukça kaliteli bir yağ olduğunu söyledi. Alim üretime alınan yağın genellikle Uzak Doğu kültüründe yaygın olduğunu ve Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerin mutfaklarında kullanıldığını kaydetti.  Ayrıca yağın dünyaca ünlü kozmetik markaları tarafından da ürünlerin üretiminde kullanıldığı belirtildi.

Kozmetik Sektöründe Kullanılıyor

Alim, yağın mutfaktan ziyade kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanıldığının altını çizdi. Bu sebeple Çaykur’un üretim aşamasından sonra kozmetik sektöründe bir adım atabileceğini vurgulayan Alim, yağın cilt sağlığı için önemine dikkat çekti. Cildin yağı emdiğini belirten Alim, bu sayede cildin gençleşmesini ve çeşitli cilt sorunlarına çözüm niteliği taşıdığını aktardı. Çay sektörü içinde oldukça önemli bir atılım olduğunu belirten Alim, istihdam sorununun da bu sayede çözüme kavuşabileceğini ve özellikle Karadeniz için oldukça önemli bir üretim olan çayın farklı bir sektörde daha bölgeye gelir sağlayacağını söyledi. Türkiye’nin de üretim konusunda son yıllarda eksiklik yaşadığının altını çizen Alim, uygulamayla birlikte çayın tohumunun yanı sıra iktisadi anlamda farklı bir yanıyla daha devlet hazinesine katkıda bulunacağını belirtti.

Evde bakım aylığı yattı! Evde bakım aylığı ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.