Ekonomi

Ayçiçek yağı fiyatları düşecek mi?

Son dönemde dolar kurunun hızla artmasıyla birlikte sıvıyağ fiyatları da önlenemez şekilde zamlandı. Özellikle son iki aylık süreçte duyurulan peş peşe zamlarla birlikte ayçiçek yağının 5 litresinin fiyatı 150 liranın üzerine tırmandı. Birçok markette etiketlere yansıyan zamlar vatandaşı zor durumda bıraktı.

Üreticiler ayçiçek yağındaki fiyat artışının yalnızca dolar kurunun ve enflasyonun yükselmesiyle oluşmadığını, bu yıl üretimin oldukça az olduğunu ve salgından ötürü hasadın geç yapıldığını söylüyor. Tüm bu bileşenlerle birlikte ayçiçek yağının 4 litre fiyatı 100 liranın üzerine, 5 litre fiyatı ise 150 liranın üzerine yükseldi.

Kur fiyatlarındaki artışla birlikte vatandaşın alım gücü düşerken, etiket fiyatlarına zam üstüne zam uygulandı. Özellikle un, şeker, süt, sıvıyağ gibi ürünlere yapılan zamlarla vatandaşlar çaresiz kaldı. Ancak pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı açıklanan ekonomi önlem paketiyle dolar kuru sert düşüş yaşarken, Türk lirası yüzde 35’in üzerinde değer kazandı. Türk lirasının değer kazanmasıyla birlikte vatandaşlar başta gıda ürünleri olmak üzere tüm ürünlerde indirim beklentisi içerisine girdi.

AYÇİÇEK YAĞINA ZAM GELMİŞTİ

Ayçiçek yağının 5 litre fiyatı incelendiğinde, temmuz ayından bu yana etiket fiyatına 2 katın üzerinde zam yapıldığı anlaşılıyor. Temmuz ayında 60 lira seviyelerinde olan ayçiçek yağı, aralık ayıyla birlikte birçok markette 160 liranın üzerine tırmanmış durumda. Ayçiçek yağı üretiminde öncü markalardan birisi olan Trakya Birlik’in Genel Müdürü Hakan Çelen, kur fiyatlarının düşüşünün ayçiçek yağının etiket fiyatlarına da yansıyacağını, ancak yansımanın yeni yılın şubat ayı ile mart ayı arasında gerçekleşebileceğini açıkladı.

Çelen, Türkiye’de yapılan zamların yalnızca kur fiyatlarına bağlı olmadığını, dünya üzerinde fiyat artışlarının yaşandığını belirtti. Ülkemizde market reyonlarında yer alan ürünlerinin büyük bir kısmının dışarıdan geldiğini aktaran Çelen, bu sebeple lojistik, ambalaj gibi ek masrafların da zamlara sebep olduğuna değindi.

yag zam grafik
Yağ fiyatlarındaki zam

FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Kur fiyatlarının hızlı yükselişiyle birlikte özellikle gıda ürünlerinde ciddi oranda artışlar yaşandı. Enflasyonun da yükselmesiyle birlikte hayat pahalılığı hızla artarken, vatandaşın alım gücü düştü. Ancak alınan önlemlerle birlikte kur fiyatları sert düşüş yaşadı. Vatandaş ise kur fiyatlarının yaşadığı sert düşüşün ardından gıda ürünleri başta olmak üzere, tüm ürünlerde fiyat düşüşleri bekliyor.

Beklentilerin yeni yılla birlikte etiketlere yansıyacağı tahmin ediliyor. Kur fiyatlarında yaşanan sert düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarında indirimler oluşurken, otomobil üreticileri de fiyatlarda değişime gitti. Otomobil ve akaryakıt fiyatlarıyla başlayan fiyat düşüşlerinin, diğer tüm sektörlere de yansıyacağı belirtiliyor. Bazı marketlerde pek çok üründe etiket fiyatları değişmeye başladı. Market çalışanları tarafından sosyal medyaya servis edilen görüntülerde süt ve süt ürünleri başta olmak üzere birçok üründe fiyat düşüşleri yaşandığı belirtildi.

Son bir yıllık süreçte kur fiyatlarının ve enflasyonun yükselmesiyle hayat pahalılığı artan Türkiye’de, asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik zamla birlikte, kur fiyatlarının da düşmesi vatandaşı bir nebze de olsa rahatlattı. Yeni yılla birlikte Türk lirasının değer kazanacağı ve kur fiyatlarının stabil hale geleceği; bununla birlikte de vatandaşın alım gücünün yükseleceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.