Ekonomi

Bakırın Kilosu Ne Kadar? Bakırın Fiyatları 2021

Gelin hep birlikte tüm bakır fiyatlarına göz atalım...

Bakırın kilosu ne kadar? 1B geçiş grubunda yer alan bir elementtir. Kullanım alanı olarak neredeyse dünyanın her yerinde bulunduğu için çok fazla alanda kullanılan ve üretiminin yapılabilmesi, elektriği diğer bütün metaller içinde gümüş elementinden sonra en iyi ileten metaldir.  Geçmiş zamanlarda ev eşyası olarak da kullanılan bakır, şuan daha çok süs eşyası olarak kullanılıyor. Kilo fiyatları kullanım alanlarına bağlı olarak güncel olarak takip edilen konular arasında yer alır.

Diğer bir kullanım alanları ise elektrik ve elektronik sanayi, inşaat Sanayii, ulaşım sanayisi, kimya ve kuyumculuk alanında ve boya endüstrisinde kullanır. Bakır malzeme olarak altın kadar pahalı değildir. Gümüşten sonra en çok kullanılan malzeme bakırdır. Termik, kömür, fueloil, motorin, doğalgaz, jeotermal vb. hidrolik ve nükleer gibi enerjilerden faydalanılarak üretilen elektrik enerjisi, genelde uzun mesafeli yerlere elektrik iletmek için kullanılır.

Sanayi alanlarına, köy, kasaba, şehir gibi alanlara dağıtılarak kullanımı sağlanır. Bakır, yüksek elektrik iletkenliği, işlenebilme ve mekaniksel özellikler gösteren en iyi metal üründür.. Gümüşten sonra en iyi ileten metal bakırdır. Yakın geleceğe kadar, elektrik enerji iletim ve dağılımında, bakır en iyi iletken madde olmasından dolayı en çok kullanılan metaldir.


Hurda Bakırın Kilosu Ne Kadar?

Hurda bakır kilosu ne kadar sorusuna cevaben fiyatlarını etkileyen en önemli durumlardan biri de hurda bakırın saf halde olup olmamasından kaynaklıdır. Bakır çok farklı alanlarda değişik işlevlerde için kullanıldığından hurda konumuna geçtiği için de çoğunlukla saf olarak bulunmaz. Bakır çeşitli malzemelerde, kablolarda veya endüstriyel maksatla sanayilerde kullanım alanı bulmaktadır.


Bu sebeple bakır içeren malzemelerde bakırın ayrıştırılması durumu söz konusudur. Yani bakırın başka bir işçilikle ayrıştırılması gerekmektedir. Mesela, bakır kabloların üzerine yapılan plastiğin soyulması gibi.  Farklı bir örnek verir isek hurdaların bazı zamanlarda kesilmesi veya sökme işlemi yapılaması gerekebilir. Bu da demek oluyor ki işçilik işin içine girince bakırın hurda maliyetini yükselterek bakır hurda fiyatını etkilemektedir.

Günümüzde hurda bakırın kilosu ne kadar olduğu güncel olarak şu şekilde verilebilir;

Hurda Soyma Bakır Fiyatı90TL
Hurda Lama Bakır Fiyatı  90TL
Hurda Antkron Kırma ( Kalın Kırma ) 90TL
Hurda TTR Kırma ( İnce Kırma ) Fiyatı 90TL
Hurda Külçe Bakır %98 Fiyatı 82TL
Hurda Bakır Talaşı Fiyatı82TL
Hurda Kırkambar Kırma Bakır Fiyatı 82TL
Hurda Kırkambar Bakır ( Bobin, Yanık Boru ) Fiyatı 80TL
Hurda Kızıl Parça Rg5 (Dişli, Yatak, Burç vb.) Fiyatı 82TL
Hurda Kızıl Talaşı RG5 Fiyatı  72TL
Hurda Bakırın Kilosu Ne Kadar?

Bakırın Kilosu Ne Kadar 2021

Bakırın kilosu ne kadar 2021, ülkemizde ve dünya genelinde borsa üzerinden fiyatlandırması yapılmaktadır. Hurda fiyatı döviz kuruna göre değişkenlik gösterebilir. Bakır hurdası bakımından %100 geri dönüşüm sağladığı için çok avantajlı bir metaldir. Hurda bakırın kilosu Londra Metal Borsasında belirlenen bakır fiyatlarına göre belirlenir. Bir başka anlatımla şöyle diyebiliriz;  hurda bakırın kg fiyatı, arz-talep ekonomi durumuna göre borsada belirlenen bakır kur  fiyatlarından fiyat farkı eksiltilerek oluşturulur. Bakırın Kilosu Ime ve dolar durumu, türü, kalitesi, tonajı ve konumuna göre de değişir. Yani bakırın kilo fiyatı birçok farklı duruma bakılarak değişkenlik gösterebilir.

kablo bakir kilosu ne kadar 2021
kablo bakır kilosu ne kadar?

Kablo Bakırın Kilosu Ne Kadar?

Kablo bakırın kilosu ne kadar sorusuna cevap verecek olursak, çok fazla işlem görmediği ve işçilik olarak daha az maliyeti olduğu için, maliyet olarak biraz daha uygun demek mümkün olabilir. Bakır kablo fiyatları da aşağıda sıraladığımız şekildedir:

Hurda Tek Damar Kalın İç Tesisat Kablosu Fiyatı 70 TL
Hurda Antigron Kablo Fiyatı 45 TL
Hurda Fare Yemez Kablo Fiyatı 38 TL
Hurda Yeraltı Enerji Kablosu (Çelikli) Fiyatı 34 TL
Hurda %50 Oran Bakır Kablo Fiyatı 29 TL
Hurda Ttr Kablo Fiyatı 26 TL
Hurda Karışık Kablo Fiyatı  24 TL
Hurda %40 Oran Bakır Kablo Fiyatı33 TL
Hurda %30 Oran Bakır Kablo Fiyatı 22 TL
Kablo Bakırın Kilosu Ne Kadar?

Saf Bakırın Kilosu Ne Kadar?

Saf bakırın kilosu ne kadar, dolar üzerinden 9.310 olarak belirlenmiştir. Yani bu da TL olarak bakıldığında 93 lira olarak önümüze çıkıyor. Döviz kurundan etkilendiği için sürekli değişkenlik gösterebilir ve küsurat çıkabilir.

Soyma Bakır Hurda Fiyatı Nedir?

Soyma bakır kilosu ne kadar, 2021 senesinde diğer senelere  göre yükseliş durumuna geçmiştir. Bu yıl için, güncel durumda en değerli bakır hurdasından olmayı başarmıştır.  Soyarak  elde edilen bakır hurdasının kilosu 92.50TL olarak alıcı bulmaktadır.

Soyma Bakır Hurda Fiyatı92,00 TL/kg
Lama Bakır Hurda Fiyatı92,00 TL/Kg
Kırkambar (Bobin, Yanık, Boru) Bakır Hurda Fiyatı85,00 TL/Kg
%98 Külçe Bakır Fiyatı85,00 TL/Kg
Soyma Bakır Hurda  Fiyatı Nedir?
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.