Personel Alımları

Banka özel güvenlik görevlisi alımları 2022

Milyonlarca vatandaş bankalarda çalışmanın hayalini kuruyor. Bankalarda çalışmak için pek çok alan bulunuyor. Alanlardan birisi de özel güvenlik personellerine ayrılıyor. Özel güvenlik personelleri için bankalarda çok sayıda kontenjan bulunuyor. Onlarca banka her ay güvenlik görevlisi alımı yapıyor.

Bankaların özel güvenlik alımlarına başvuruda bulunmak isteyen kişiler iş arama sitelerinden ilanları takip edebilir. Kariyer.net ve benzeri çok sayıdaki iş ilan sitesinde bankalar ilanlarını listeleyerek ilgili alanlarda personel alımı yapıyor. Bununla birlikte bankalar oluşturdukları kontenjanlar için başvuru alabilmek amacıyla özel web sayfaları da oluşturdu. Bu sayfalar üzerinden de açılan kontenjanlara başvuru oluşturulabiliyor. Başvuru yapıldıktan sonra ise bankalar çalışan adayları için sözel ve yazılı sınavlar uyguluyor. Sınavları başarıyla tamamlayan adaylar son adımda mülakata çağırılıyor ve mülakat aşaması da başarıyla sonuçlanırsa alım gerçekleşiyor.

Bankada Özel Güvenlik Görevlisi Olmak

Sınavları ve mülakatı başarıyla tamamlayan adaylar başvuruda bulunulan bankada güvenlik personeli olarak çalışma hayatına başlıyor. Başvuru aşamasında bankaların ilanlarını takip etmekte yarar var. Bankalar sürekli olarak ilanlarını güncelliyor.

Başvuru şartları olaraksa genellikle silahlı özel güvenlik sertifikası talep ediliyor. Silahsız güvenlik personeli sertifikası olunsa dahi silahlı özel güvenlik sertifikası isteniyor. Ayrıca buna ilave olarak talep edilen başka şartlar da bulunuyor. Bu şartlarsa şu şekilde:

  • Akıl sağlığının yerinde olması,
  • Güler yüzlü olunması,
  • Mesleğe ilişkin oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,

Bankaların alımlar için özel olarak oluşturdukları internet sayfaları bulunuyor. Bu sayfalarda şu şekilde:

Kadın Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur?

Kadın güvenlik görevlisi nasıl olunur sorusuna yanıt arayan binlerce kadın güvenlik görevlisi olmak için araştırmalar yapıyor. Öncelikle bilinmeli ki özel güvelik sektöründe kadın veya erkek ayrımı yapılmıyor. Özellikle de bankalar güvenlik personeli alırken yalnızca silahlı güvenlik personeli sertifikası şartına uyulmasını talep ediyor. Güvenlik görevlileri için iki kategori bulunuyor. Silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrılan kategorilerde iş sahası farkı bulunuyor. Silahlı güvenlik personelleri için çok daha fazla kontenjan ayrılıyor. Ancak silahlı güvenlik personellerinin kurs maliyetleri 500 lira daha fazla oluyor.

Güvenlik personeli olmak isteyenler öncelikle güvenlik şirketlerinin sundukları eğitimlere katılmak zorundalar. Herhangi bir şirketin eğitim kursu yeterli oluyor. Eğitimlerde başarılı olanlara ise ilgili alanda sertifika veriliyor. Sertifika alındıktan sonra da Özel Güvenlik Görevlisi sınavına girilmesi gerekiyor. ÖGG sınavı yılda 6 defa yapılıyor. Sınavda başarı şartı olarak en az 60 puan alınması gerekiyor. Sınavdan başarıyla geçenler ise sertifika alabiliyor.

Ancak sınavlara ve eğitimlere katılabilmek için belirli şartların karşılanması talep ediliyor. Bu şartlar ise şu şekilde:

Silahlı Güvenlik Görevlileri

  • En az 21 yaşında olmalı,
  • En az lise diplomasına sahip olunması gerekiyor,
  • İkamet edilen bölgedeki devlet hastanesindeki 5 doktor tarafından onaylanacak bir heyet raporu alınması gerekiyor,

Silahsız Güvenlik Görevlileri

  • En az 18 yaşında olmalı,
  • En az ortaokul diplomasına sahip olunması gerekiyor,
  • Herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu alınması gerekiyor,

Kadın çalışanların merak ettikleri diğer bir konu olan başörtüsü ise yasak değildir. Dileyen kadın çalışanlar başörtüleriyle çalışma hayatlarına devam edebilir. Güvenlik görevlilerinde boy veya kilo şartı aranmıyor. Fiziksel özelliklerinin aranmadığı güvenlik görevlileri için aranan şartlar yukarıda belirtilmiştir.

Banka Güvenlik Görevlileri Maaşları 2022

Güvenlik görevlileri genellikle 4 bin lira seviyelerinde aylık ücret alıyorlar. Çalışılan kuruma göre farklılık gösteren güvenlik görevlisi maaşları bankalar arasında da farklılık göstermektedir. Ancak bankalarda çalışan güvenlik personellerinin aldıkları aylık ücretler ortalama 4 bin 500 lira seviyelerindedir.

Bekçi maaşları ne kadar? 2022 Bekçi alımları ne zaman yapılacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.