Ekonomi

Akaryakıt Fiyatlarını Rusya-Ukraya Gerilimi Ateşledi Benzin, LPG ve Motorine Zam Geliyor

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan siyasi kriz yalnızca siyaseti değil, ekonomiyi de yakından ilgilendiriyor. Gerilimin yükselmesiyle birlikte brent petrol fiyatlarında da artış yaşanıyor. Piyasadaki güvensizlik ortamı yukarı yönlü hareketliliğe kaynak oluşturuyor. Brent petrol fiyatlarındaki artış ise doğrudan pompaya yansıyor.

Benzine 70 Kuruş Zam

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim akaryakıt fiyatlarını da etkiledi. Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir piyasayı değerlendirdi. Gerilimin brent petrol fiyatlarında hareketliliğe kaynak oluşturduğuna değinen Demir, perşembe günü itibarıyla benzinde 70 kuruş artış yaşanabileceğini aktardı. Demir, gerilimin artarak devam etmesi durumunda daha büyük oranlarda zamların yapılacağını da vurguladı.

Gerilim İlk Olarak Akaryakıtı Etkiler

Perşembe günü yapılacak zammın kesin olmadığını ancak güvensizlik ortamının değişmediği sürece akaryakıta perşembe günü başta olmak üzere büyük oranlarda zamlar yapılacağını vurgulayan Demir, gerilimin yatışması durumunda fiyatların gevşeyeceğini ve akaryakıtta hızlıca bir sonuç alınabileceğini söyledi.

Benzin Fiyatlarına Zam Getirecek

Ekonomist yazar İbrahim Kahveci’de piyasa hakkında açıklamalarda bulundu. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimin her geçen gün arttığına değinen Kahveci, siyasi krizin çözülmemesi durumunda Türkiye’de hayat pahalılığının yükselmesine sebep olacağını ve başta benzin olmak üzere akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyacağını vurguladı.

Yıllara Göre Akaryakıt Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.