Ekonomi

Benzinli ve dizel araçlara indirim geliyor! Fiyatlar yarı yarıya düşecek

Elektrikli otomobillerin üretimi, benzinli ve dizel araçların geleceğini direkt olarak etkiledi. Öyle ki gelişmiş ülkelerde elektrikli otomobillerin satış oranı hızla artmaya başladı. İçten yanmalı motora sahip birçok model üreticilerin elinde kaldı. Stokta kalan otomobillerin artmasıyla birlikte benzinli ve dizel araçların fiyatlarında yarı yarıya bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Benzinli ve Dizel Otomobiller Tarihe Karışıyor

Otomobil üreticileri içten yanmalı otomobillerin elektrikli modellerini üretmeye başladı. Gelişmiş ülkelerde benzinli ve mazotlu otomobillere kıyasla elektrikli otomobiller daha çok değer görmeye başladı. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede benzinli ve dizel otomobillerin üretimi durdurulabilir.

benzinli ve dizel araclarin fiyati dusecek
benzinli ve dizel otomobiller tarihe karışıyor

Türkiye’de bu durumun oluşması için henüz daha çok erken. Ancak elektrikli otomobillerin değerini arttıracak birçok yasa yolda. Geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobiller için kurulacak şarj istasyonlarına yatırım yapan kişilere devlet desteği verileceği Resmi Gazete’de yayımlandı. TOGG’nin üretimleri de Türkiye’nin attığı en ciddi adımlar arasında yer alıyor.

elektrikli otomobiller
benzinli ve dizel araçlar tarihe karışıyor! elektrikli otomobillere gösterilen ilgi artıyor

Fiyatlar Yarı Yarıya Düşecek

Geleceğe yönelik bu kadar keskin adımların atılması da benzinli ve motorlu otomobillerin değerini düşürüyor. Gelişmiş ülkelerde içten yanmalı motora sahip otomobillerin değeri düşüşe geçti. Türkiye’de de özellikle TOGG’nin seri üretime başlamasıyla birlikte elektrikli otomobillere gösterilen talebin artması bekleniyor. Böylesi bir durumda da benzinli ve dizel otomobillerin değeri yarı yarıya düşecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.