Yaşam

Beslenme Uzmanı Canan Karatay uyardı: Bu besinler 95 yaşına kadar yaşatıyor

Son yıllarda beslenmeyle ilgili verdiği tavsiyeleri ün kazanan Canan Karatay’dan sağlıklı yaşam konulu yeni tavsiyeler geldi. Karatay, önerdiği besini tüketen kişilerin 95 yaşına kadar yaşayabileceğini iddia etti. Besinle ilgili açıklamalarını sürdüren ünlü beslenme uzmanı, “Eritip yerseniz dinç olur, dağlara kadar tırmanıp inebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

‘Kızartma Kanserojendir’

Sağlıklı beslenmek isteyenlere tavsiyelerde bulunan Karatay, “Kızartma kanserojendir. Karadeniz insanı hamsiyi bolca tüketiyor. Ancak kızartarak tüketildiği için faydadan çok zarar elde ediliyor. Kızartmayın dedikçe bana kızıyorlar ancak sağlıklı beslenmek için kızartmadan kaçının.” dedi.

‘Fındık ve Çay Tüketin’

Karatay, tereyağını tüketmek isteyenlerin köy tereyağını diledikleri miktarda tüketebileceklerini ancak market ve benzeri kuruluşlarda satılan tereyağların sağlıksız olduğunu vurguladı. Fındık ve çayın önemine değinen Karatay, bol bol fındık tüketip çay içilmesini önerdi. Fındık ve fıstık gibi kuruyemişlerin kan yaptığını aktaran Karatay, fındığın mineral, vitamin, karbonhidrat ve omega 3 deposu olduğunu söyledi.

Ayrıca kuruyemişlerin yanında çay içilmesinin de sağlıklı olduğunu vurgulayan Karatay, çayın şekersiz içilmesini önerdi. Karatay, “Çay dinç tutar. İçerisinde antioksidan barındırıyor. Bol bol içebilirsiniz. Çayla birlikte kahveyi de öneriyorum. Ancak abartılmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.

‘Kavurmayı Kuyruk Yağı ile Birlikte Yiyin’

Karatay, “Kavurma, kendi yağı ile birlikte tüketilmelidir. Kuyruk yağı ile birlikte yenen kavurma enerji kaynağıdır. Dinç olmak isteyenler bu sayede dağlara tırmanıp, inebilecek enerjiye sahip olur. Ayrıca yumurta sarısı ile birlikte köy yağı da oldukça sağlıklıdır. Kuyruk yağını eritip içenler 95 yaşına kadar yaşayabilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.