Ekonomi

Birçok tahmini doğru çıkmıştı: Ünlü ekonomist Demirtaş asgari ücrete yapılacak ikinci zammın tutarını açıkladı!

Ocak ayında asgari ücrete tarihi bir zam yapılsa da vatandaşlar enflasyon karşısında çaresiz kaldı. Hayat pahalılığının hızla yükseldiği Türkiye’de temel ihtiyaçları gidermek bile zor bir hale geldi. Vatandaşların ekonomik açıdan yaşadığı sıkıntılar hükümeti harekete geçirdi. Asgari ücrete ikinci zammın yapılması kararlaştırıldı.

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise ikinci zamla ilgili tahminlerini paylaştı. Asgari ücrete yılın ilk çeyreğinde yapılan zamla ilgili tahminleri doğru çıkan Demirtaş, haziran ayında yapılması planlanan ikinci zammın tutarını da açıkladı. Demirtaş, güncel durumda 4250 lira olan asgari ücrete 1000 lira zam yapılabileceğini duyurdu.

İlk Zammı Doğru Tahmin Etti

Yılın ilk çeyreğinde yapılacak zam için aralık ayında, “Ocak ayı itibarıyla asgari ücret 4 bin liranın üzerinde olur. En az 4 bin 250 liralık zam bekliyorum.” ifadelerini kullanan Demirtaş’ın bu tahmini doğru çıkmıştı. Yorumları büyük bir ilgiyle takip edilen ünlü ekonomist, haziran ayında yapılacak zamla ilgili tahminlerde bulundu.

asgari ucret tahmini
Asgari ücret tahmini

‘Asgari Ücrete 1000 Lira Zam Yapılacak’

Demirtaş, haziran ayında yapılması planlanan ikinci zam ile ilgili tahminlerini sosyal medya hesabından dile getirdi. 1000 lira seviyelerinde zam beklediğini açıklayan Demirtaş, “Hükümet üç ile dört ay içerisinde asgari ücrete 1000 lira zam yapar. Yapılan zam ile birlikte asgari ücret 5250 liraya yükselir. Ancak enflasyonun yükselmesi sebebiyle insanlar daha az sebze, daha az meyve alabilir.” ifadelerini kullandı.

50 bin TL altına satılan en iyi otomobiller!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.