Yaşam

Bu Yemekleri Tekrar Isıtmak Zehirleyebilir

Kimi zaman hazırladığımız yemekler fazla gelebilir. Fazla gelen yemekleri de tekrar tekrar ısıtmak durumunda kalabiliriz. Ancak bazı besinlerin tekrar tekrar ısıtılması oldukça riskli. Öyle ki bu besinlerin tekrar ısıtılıp yenmesi durumunda sağlığa büyük zararlar getirdiği belirtilmekte. Bu sebeple aşağıdaki listede yer alan besinlerin hazırlandığı gün tüketilmesi gerekiyor.

Tavuklu Besinler

Tavuk, kırmızı et fiyatlarının uçuşa geçtiği ülkemizde sıkça tüketilen et besinleri arasında yer ediniyor. Protein kaynağı olarak gösterilen tavuğun tekrar ısıya maruz kalması durumunda içerisinde yer alan proteinlerini kaybettiği ve sindirim sisteminde çeşitli sorunlara yol açabildiği belirtiliyor. Dikkat edilmemesi durumunda tavuğun gıda zehirlenmesi gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini de hatırlatalım.

Bu sebeple tavuklu besinleri tekrar ısıtmak yerine artması durumunda sandviç ve benzeri aperatif şekillerde ısıtmadan tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Pirinç Pilavı

Pirinç pilavı herkes tarafından vazgeçilmez bir lezzettir. Yemeklerin yanında yer alan ve adeta tamamlayıcılık görevini üstlenen pirinç pilavı da tekrar ısıtılıp yenmemesi gereken besinler arasında yer ediniyor. Pirinç pilavının tekrar ısıtılması durumunda bacillus cereus adıyla anılan bakterilerin ortaya çıktığı ve toksin ürettikleri belirtiliyor.

Pirinç pilavını tekrar ısıtmak yerine özellikle Asya mutfağında tercih edildiği şekilde yumurta, parmesan peyniri ve galeta ununun birleşimiyle kızartıp tüketebilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta

Yumurta da haşlandıktan sonra yeniden aynı işleme maruz bırakılmamalı. Yumurta, yeniden kaynatıldığında toksit üretebilir. Toksitte vücudumuzda çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu sebeple yumurta haşlandıktan sonra hemen tüketilmelidir. Hemen tüketilemediği ve soğuduğu durumlarda ise salata gibi soğuk besinlerde kullanılabilir.

Mantarlı Besinler

Mantar en az et kadar dikkatle tüketilmesi gereken bir besindir. Herhangi bir yanlış tüketimde ölüm gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple mantar hazırlandığı gün tüketilmelidir. İkinci bir ısıya maruz kalması durumunda başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere pek çok rahatsızlığı vücudumuza taşıyabilir.

Beslenme Uzmanı Canan Karatay uyardı: Bu besinler 95 yaşına kadar yaşatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.