Yaşam

Ceviz ağacının altında oturmak erken öldürür mü? İşte halk arasında yaygın olarak kullanılan sözün doğruluğu

Halk arasında sıkça kullanılan binlerce bilgi içerikli söylem bulunmaktadır. Bu sözlerden biri de ‘Ceviz ağacının dibinde veya gölgesinde oturulmaz, ceviz ağacının dibinde oturmak erken öldürür.’ sözüdür. Duyan herkes bu sözün doğruluğunu merak etmiş ve araştırmıştır. Üzerinde bilimsel bir çalışma bulunmayan sözün nereden geldiğini ve doğruluğunu birlikte inceleyelim.

Bu Deyim İlk Nerede Kullanıldı?

Akdeniz bölgesinde yer alan Toroslar’da sıkça kullanılan deyimin nerede ve kim tarafından söylendiği bilinmiyor. İlk kullanılış yeri ve hikayesi bilinmeyen deyim için farklı birçok efsane söyleniyor. Ancak deyimin ilk olarak Toroslar’da kullanıldığı düşünülmektedir. Nitekim bu bölgede sıkça ceviz ağacı bulunmaktadır.

Ceviz Ağacının Altında ve Gölgesinde Oturulmaz, Erken Öldürür Sözünün Bilimsel Açıklaması Var mı?

Deyimle ilgili özellikle Facebook’ta viral hale gelen paylaşımlar mevcuttur. Facebook başta olmak üzere sosyal medyada bilimsel açıklama adı altında belirtilen düşünceye göre ceviz ağacının yoğun miktarda sülfür gazı yaydığı, bu gazın yayılımı sebebiyle ağacın etrafında bitki dahi yetişmediği düşünülmekte. Sülfür gazının etkisi sebebiyle ceviz ağacının yakınında uzun sürelerde vakit geçiren kişilerin zarar gördüğü, bu zararın ölümle neticelendiği dahi belirtilmektedir. Ancak aynı yazıya göre bu sülfür gazının olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Bu gazın ozon tabakasına iyi geldiği ve ozon tabakasındaki tahribatı giderdiği söylenmektedir.

Bilimsel Açıklama Doğru mu?

Deyim hakkında sosyal medyada viral hale gelen paylaşımdaki içeriğin doğru olup olmadığı konunun uzmanları tarafından teyit edilmedi. Ancak paylaşımda söylenen ağacın sülfür gazı yaydığı ifadesinin doğruluğu bulunmaktadır. Ceviz ağacı kimyasal gaz salgılar ve gazı etrafa yayar. Ancak bu gazın insan yaşamını ölümle neticelendirecek kadar olumsuz etkilediğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Sonuç olarak paylaşım kısmen doğrudur. Ancak ceviz ağacının yanında çok fazla vakit geçirilmediği sürece olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

Flörtle Konuşulacak Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.