Bilgi

Degüstasyon nedir? – Degüstasyon Nasıl Yapılır

Yiyeceğimiz yemeğin veya içeceğimiz içeceğin tadını merak ederiz. Yemeden önce ilk denememizde yapılan yemeğin ve önümüzdeki içeceğin tadını almaya gayret gösteririz. Bu işlem test etmek olarak da nitelendirilebilir. Degüstasyon ise benzer bir eylemi ifade etmek için kullanılır. Birçok kişinin merak ettiği ve araştırmalarında konu edindiği degüstatör nedir gelin birlikte inceleyelim.

Degüstasyon Nedir?

Degüstasyon olarak adlandırılan eylem bir ön test anlamı taşımaktadır. Ülkemizde çok yaygın olmasa da dış ülkelerin birçoğunda yemekle birlikte şarap vazgeçilmez bir içecektir. Şarabın vazgeçilmez olduğu kültürlerde ise kalite önemsenir. Şarap içilmeden önce mutlaka test edilir ve test aşamasından geçerse onay alınır. Şarabın kalitesi, tadı ve tazeliği bireyler tarafından tadılarak, kıvamına bakılarak ve koklanarak anlaşılabilmektedir. Yemekten önce şarabın test edilmesi, kıvamının, tadının ve kokusunun incelenmesi işlemine degüstasyon denilir.

Kökeni Fransa’ya dayanan bu işlemde şarabın yanı sıra viski ve konyak gibi içkiler de kullanılır. İşlem yemekten önce içeceğin kalitesine bakmak için yapılır. Degüstasyonun yaygın olduğu kültürlerde yemekten ziyade içkinin kalitesi çok daha fazla önemsenir. Öyle ki içkilere gösterilen talep oldukça fazladır.

Degüstatör Nedir?

Degüstatör ise degüstasyon işlemini gerçekleştiren kişiler için kullanılır. Yemekten önce şarabın kıvamı, tadı ve kokusu test edilir. Farklı duyu organlarının kullanıldığı bu işlem bir profesyonellik gerektirir. İşlem sonucunda deneyimli olan kişi içeceğin kalitesini anlayabilmektedir. İşte bu işlemi gerçekleştiren kişilere degüstatör, işleme ise degüstasyon adı verilir.

Degüstasyon Nasıl Uygulanır?

Degüstasyon nasıl yapılır sorusu da akıllara gelmektedir. Bunun için öncelikle yemekten önce servis edilecek içki beklenir. İçki servisi yapıldıktan sonra içeceğin önce kokusuna ve kıvamına bakılır. Kokusu ve kıvamı onay alırsa tat aşamasına geçilir ve degüstatör içkinin tadına bakar. Tüm bu işlemlerin ardından içkinin kalitesi deneyimli kişilerce anlaşılacaktır.

Ancak tadım aşamasında ilginç bir detay bulunmaktadır. Degüstatörlerin birçoğu onay vermediği içkileri yutmaz. Onay vermedikleri içecekleri bardağa geri boşaltır. Servis eden kişilerse durumu fark eder ve yeni bir servis açmaya karar verir. Degüstasyon işlemi onay alıncaya kadar sürmektedir.

Degüstasyon Öğrenmek Mümkün mü?

Degüstasyon nasıl öğrenilir sorusu da akıllarda yer almaktadır. Degüstasyon işlemi bir deneyim gerektirir. İçki konusunda deneyimli olan herkes içkinin kalitesini anlayabilmektedir. Bu konuda tecrübe sahibi olunması durumunda degüstasyon yapılabilmektedir. Degüstasyon deneyimlenen içkilerin sayısı arttıkça kişi tarafından doğrudan öğrenilebilecek bir işlemdir. Kişiler bir süre sonra içkinin kalitesini test etmeyi zaten refleks olarak öğreneceklerdir.

Ceviz ağacının altında oturmak erken öldürür mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.