Ekonomi

Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları (Güncel Fiyatlar 2022)

Demirin Kilosu Ne Kadar?

Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları (Güncel Fiyatlar 2022) konusunda son dönemlerde yoğun araştırmalar yapılır. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat demiri her geçen gün değişmekte, ani bir artış veya çöküş nedeniyle üretici ve kullanıcılara ciddi zararlar verebilse de altın ve döviz gibi kendine has bir piyasası da bulunmaktadır. Genellikle inşaat demiri olarak adlandırılan bu malzeme aslında yapı olarak bir çeşit çelik malzemedir.


Ancak geçmişten günümüze çelik piyasamızda “demir” terimi düşük karbonlu çelik anlamında kullanılır. İnşaat piyasasında yassı demirin yerini artık nervürlü demir alıyor. Sebebi ise çelik çubukların betonu daha iyi tutarak mukavemeti artırması ve son yıllardaki standart ve yönetmeliklerin çelik çubuklara işaret etmesi ve kullanımlarının yaygınlaşmasıdır. Dolayısıyla inşaat pazarı için “inşaat demiri” denilince akla “nervürlü inşaat demiri” geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Demirin Ton Fiyatı

Demirin Tonu Fiyatı Ne Kadar? sorusuna göre bu fiyatlar her şehire göre değişim göstermesiyle beraber güncel kur fiyatı şöyledir;

  • Kalın Demir Ton Fiyatı: 11.200 TL’dir
  • İnce Demir Ton Fiyatı: 11 TL’dir

İnşaat Demirinin Özellikleri


Malzeme yönetimi, inşaat yönetiminin en önemli bileşenlerinden biridir. Malzeme yönetiminin temel şartı, malzeme tedarikinin ekonomik ve sürdürülebilir olup olmadığıdır. Malzeme israfını en aza indirerek ekonomik ve sürdürülebilir malzemeler gerçekleştirilir. İnşaat sektöründe binalar yaşam döngüleri boyunca çok fazla atık üretir. İnşaat sektöründe diğer birçok sektöre göre daha fazla atıkla karşılaşılmaktadır. Bu atıkların uygun yönetimle ortadan kaldırılması veya azaltılması önemlidir.

Şantiyelerde oluşan bu atıkların büyük bir kısmı tek boyutlu inşaat malzemesi atıklarıdır. Şantiyede tek boyutlu inşaat malzemelerinin israfı azaltılırsa, toplam inşaat atığı miktarının büyük ölçüde azaltılabileceği beklenmektedir.

Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları (Güncel Fiyatlar 2022)

Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları (Güncel Fiyatlar 2022) neredeyse her gün değişkenlik gösterir. Ülkemizde demir de tıpkı dolar gibi değer kaybedebilir veya değer kazanabilir. Fakat son yıllarda yükselişte olan bir türdür. Demir, mimarlık denilince ilk akla gelen maddelerden biridir ve son yıllarda giderek artmaktadır. Demir fiyatları neden yükseliyor bakalım;

  • Demir hammaddelerini çıkarmak,
  • İşleme maliyetleri ve işçilik maliyetleri,
  • Nakliye maliyetleri ve vergiler gibi faktörler fiyatların değişmesine neden olabilir.
  • Demir fiyatlarının değişkenlik göstermesi, demirin satın alındığı bölgelere göre de değişkenlik gösterebilir.

Geçmiş Yıllara Göre Demirin Fiyatları

2014 Yılı Demir Fiyatı1.420 TL
2015 Yılı Demir Fiyatı 1.203 TL
2016 Yılı Demir Fiyatı 1.819 TL
2017 Yılı Demir Fiyatı 2.669 TL
2018 Yılı Demir Fiyatı 2.886 TL
2019 Yılı Demir Fiyatı 3.211 TL
2020 Yılı Demir Fiyatı 5.739 TL
2021 Yılı Demir Fiyatı 8.892 TL
2022 Yılı Demir Fiyatı 11.20 TL
Demir Fiyatları

İnşaat Demiri Maliyetinin Düşürülme Oranının Değerlendirilmesi


Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları (Güncel Fiyatlar 2022) inşaat üretiminde en önemli harcama kalemlerinden biridir. Tedarik edilen inşaat demirlerinin üretime alınması sırasında bir miktar atık oluşacaktır. İnşaat demiri hurda oranının düşürülmesi sadece proje maliyetini düşürmede doğrudan bir faktör değil, aynı zamanda ülke ekonomisini teşvik etme, fazla atıkların enerji maliyetlerinden tasarruf etme ve çevre kirliliğini azaltma gibi dolaylı faydaları da vardır. Bu amaçla yapılan uygulamalardan biri de yapay zekâ programları kullanarak kesme boyunu optimize ederek fire oranını azaltmaktır.

demirin tonu kaç para – i̇nşaat demir fiyatları (güncel fiyatlar 2021)
demirin tonu kaç para – i̇nşaat demir fiyatları (güncel fiyatlar 2022)


Aynı zamanda bu yapay zeka programları optimizasyon yoluyla kesim planları oluşturur. Saha uygulamalarında farklı uzunluklardaki demirlerden kaynaklanan herhangi bir sorunla karşılaşmamak için inşaat demirlerini bu kesim planlarına göre kesmek çok önemlidir. Bu nedenle inşaat demirlerinin fire oranını azaltarak inşaat maliyetini azaltmak için standart üretim yerine demir üretiminin çeşitlendirilmesi önerilir. Önerilen uygulama atık oranını azaltacağından dolaylı olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Demirin Kilosu Ne Kadar ? Ocak Ayı 2022

Demirin kilosu ne kadar olduğunu merak edenler için;

  • Kalın Demir Kilo Fiyatı: 11,200 TL
  • İnce Demir Kilo Fiyatı: 11 TL

Demir kilo fiyatlarında, her ille göre fiyatlarda ufak değişiklikler olduğunu lütfen unutmayın.

Demir Fiyatları Ne Zaman Düşer Gelen Yorumlar


Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları (Güncel Fiyatlar 2022), Demir Fiyatları Ne Zaman Düşer Gelen Yorumlar, sorusunun cevabı olarak dolar birimine göre demir fiyatları da artış gösterir. Son yıllarda dövizdeki artış aynı zamanda demir fiyatlarının da yükselmesine neden olmuştur. Demir, inşaat alanında çok fazla kullanılırken; fiyatlarındaki artışın birden fazla nedeni olsa da en önemli nedeninin döviz ve enflasyon olduğunu söyleyebiliriz.


Ayrıca ihracatçı firmaların tarife uygulamaları da fiyat artışlarına yol açmıştır. Demir fiyatlarını düşürmek için bu faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Demirin fiyatı her gün değişir. Hurda demir alıp satanların günlük bir kontrol listesi izlemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.