Yaşam

Deprem Uzmanından Korkutan Açıklama: Aklı Başında Olan Marmara’yı Terk Etsin

Yıllardır gündemde yer alan ve beklentinin giderek yükseldiği Marmara depremi ile ilgili korkutan bir açıklama yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Prof. Dr. Cenk Yaltırak yaptığı açıklamada Marmara’da yaşayan vatandaşları keskin bir ifadeyle uyardı. Yaltırak, “Aklı başında olan Marmara’yı terk etsin’ ifadelerini kullandı.

‘Marmara’yı Terk Edin’

Yaltırak, konferans verdiği salonun dolmaması üzerine sitemkar bir ifadeyle, “Biz depremi anlatmak için geliyoruz, salon bomboş. Hepimiz ölüme razıyız. Buna hepimiz dahiliz. Doktorlar da, toplumun tüm kesimleri de dahil. Benim çözümüm basit. Aklı başında olan herkes Marmara’yı bir an önce bırakıp gitsin.” ifadelerine yer verdi.

cenk yaltirak kendi fotografi
Deprem Uzmanından Korkutan Açıklama: Aklı Başında Olan Marmara’yı Terk Etsin

‘Değeri Varken Satın Gidin’

Yaltırak beklenen büyük Marmara depreminin çok yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini ancak bölgenin böylesi bir depreme hazır olmadığını söyledi. Vatandaşların önlem almaları gerektiğini belirten Yaltırak, depreme dayanıklı binada oturup, oturmadıklarını öğrenebilmek amacıyla belediyelere başvurularda bulunarak bir an evvel binaların depreme dayanıklılığını ölçtürmeleri gerektiğinin altınızı çizdi. Yaltırak, işletme bulunan binalarda kolonların kesildiğini ve bu tarz binalarda yaşayanların vakit kaybetmeden taşınmaları gerektiğini de ifadelerine ekledi.

Yaltırak, “Marmara’da yaşayanlar arkalarında ne mal ne de mülk bıraksın. Hazır her biri değerliyken satıp, başka bir bölgeye taşınsınlar. Kendisini ve ailesini düşünen herkes bunu yapmalı. Ben yapamam, edemem diyenlerin ki kansere benziyor. Kemoterapi almak zorundasınız ama istemiyorsunuz. Tam olarak durum bu…” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.