Ekonomi

Devletten Elektrik Doğalgaz Faturalarına Dev Destek!

Elektrik ve doğalgaz faturalarına son bir yıllık süreçte defalarca kez zam yapıldı. Yapılan zamlara 2021 yılının son gününde bir yenisi daha eklendi. BOTAŞ tarafından yapılan duyuruda konutta tüketilen doğalgazın fiyatına yüzde 25’lik artış yaşandı. Yapılan zamla birlikte her bin metreküp tüketimin maliyeti bin 860 liraya artış gösterdi.

Elektrik içinde zam duyurusu yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada elektrik tarifelerinde yüzde 50 ile yüzde 130 aralığında yükseliş yaşanacağı yapılan zamla birlikte enerji tüketimi için fiyatlandırmanın 1 lira 37 kuruş/kWh olduğu aktarıldı. Enerji Bakanlığı tarafından yeni yılla birlikte uygulamaya alınan kademeli tarife ile birlikte 150 kWh tüketimin üzerindeki kullanımlarda maliyet artışı yaşanacak. Buna göre 150 kWh üzeri tüketim gerçekleştiren vatandaşların faturalarında 2 lira 6 kuruş/kWh olarak fiyatlandırma baz alınacak.

DEVLETTEN 160 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Elektrik faturalarına yapılan zam gündemdeki yerini korurken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez enerji tüketimine yönelik ayrılan kaynak hakkında bilgiler aktardı. Salgın süreciyle birlikte yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada maliyet artışlarının yaşandığını belirten Dönmez, enerji alanında maliyetlerin tamamının vatandaşlara yansıtılmadığını ve devletin vatandaşlara destek olabilmek amacıyla 160 milyar liralık kaynak ayırdığını vurguladı.

Ayrılan 160 milyar liralık kaynakla geçen yıl yapılması gereken birçok zammın önüne geçildiğinin altını çizen Dönmez, doğalgaz faturalarının 4’te 3’ünün, elektrik faturalarınınsa yüzde 50’sinin ayrılan 160 milyar liralık kaynakla karşılandığını belirtti.

YENİ YILDA KAYNAK ARTTIRILACAK

Bakan Dönmez salgının yalnızca sağlık alanında değil, ekonomik alanında da tüm dünyayı zor durumda bıraktığını açıkladı. Türkiye’nin de ekonomik açıdan zor durumda kaldığını aktaran Dönmez, yeni yılda zamların tamamının yansıtılmaması için kaynağa 100 milyar lira daha ekleneceğini vurguladı.

KADEMELİ TARİFE

Bakan Dönmez yeni yılda uygulamaya alınacak olan kademeli tarife hakkında da bilgiler verdi. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıların farkında olduklarını aktaran Dönmez, elektrik faturalarında vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla kademeli tarifenin uygulanacağını belirtti.

Kademeli tarifeyle vatandaşların kullandıkları enerji kadar ödeme yapacaklarını belirten Dönmez, faturalar üzerinden alınan TRT payı ve enerji fonunun da kaldırıldığını kaydetti. Böylece faturalardaki maliyetin azaltılacağını ve vatandaşların daha az tutarlarda faturayla karşılaşacaklarını aktaran Dönmez, kademeli tarifede belirli bir sınırın olacağını ve sınırın üzerinde kullanım gerçekleştirenlere maliyet artışının yansıtılacağını aktardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda 150 kWh olarak belirtilen sınırın üzerinde kullanım gerçekleştiren vatandaşlara enerjideki maliyet artışı yansıtılacak. Sınırın altında kullanım gerçekleştiren vatandaşların enerji kullanımları ise daha uygun fiyatlı tarifeyle faturalandırılacak. 150 kWh sınırının altında enerji tüketen vatandaşlar 1 lira 37 kuruş/kWh, 150 kWh ve üzerinde enerji tüketimi gerçekleştiren vatandaşların faturaları ise 2 lira 6 kuruş/kWh tarifeleriyle ücretlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.