Yaşam

Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş karar: Rusya’nın yaptığı kabul edilemez!

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizin çözüleceği düşünülürken gerilim her geçen gün artmaya devam ediyor. Donetsk Cumhuriyeti ve Luhansk Cumhuriyeti’ni tanıyarak tüm dünyaya mesaj veren Rusya, Ukrayna ile yaşanan krizin çözülmediği mesajını vermişti. Rusya verilen kararın ardından Donetsk ve Luhansk’ı tanıyan ülkelere dostluk mesajı göndermişti. Türkiye’nin ise bu konuda vereceği karar bir hayli merak konusu olmuştu.

‘Kabul Edilemez’

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, “Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik bağlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz.” ifadeleri yer aldı.

‘Kiev’in Katı Tutumu Gerilimi Arttırdı’

Rusya lideri Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde ülkesinin yerel kanalında açıklamalarda bulundu. Halka seslenen Putin, Kiev yönetiminin Donetsk ve Luhansk konularındaki katı tutumunu eleştirdi. Her iki ulusu da ‘geç alınmış bir karar’ olarak belirterek tanıma kararı aldıklarını duyurdu.

Kararın ardından Kremlin Sarayı’nda Donetsk ve Luhansk liderleriyle bir araya gelen Putin, dostluk anlaşması imzaladı. Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını simgeleyen karara imza atan Putin, dostluk ve iş birliği mesajları da verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.