Bilgi

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma – Doğal Yöntemle Diş Beyazlatma

Dişler, ağız sağlığı için en önemli yapılardır. Dişlerin veya diş etlerinin sağlıklı olmaması durumunda ağız kokusu başta olmak üzere günlük hayatı etkileyebilecek birçok olumsuz durum yaşanabilir. Sararan dişler ise birçok insanın yakındığı bir sorundur. Dişlerde oluşan sararmaların en önemli gerekçesi ise dişlerin düzenli olarak fırçalanmamasıdır.

Dişlerin günde en az iki kez fırçalanması gerekir. Dişlerin doğru fırçalanması da oldukça önemlidir. Sabah yapılan kahvaltı ve akşam yenilen yemekten sonra fırçalanması doğru olacaktır. Nitekim diş fırçaladıktan sonra yenilecek veya içilecek herhangi bir şey dişlerin sararmasına sebep olabilir.

Diş sararması, dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde fırçalanmadığının ve yakın zamanda dişlerde çürük oluşabileceğinin uyarısıdır. Bu sebeple sararma sorunu yaşayan kişiler bu durumu ciddiye alarak önlem almalıdır. Önlem almak içinse ilk olarak bir diş hekimine gidilmesi gerekir. Ancak diş hekimine gitmeden önce uygulanabilecek çeşitli doğal yöntemler de uygulanabilir.

dogal dis beyazlatma yollari 3mins
Doğal Yollarla Diş Beyazlatma – Doğal Yöntemle Diş Beyazlatma

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma – Doğal Yöntemle Diş Beyazlatma

Dişler, evde uygulanabilecek çeşitli yöntemlerle de beyazlatılabilir. Ancak yine de bir diş hekimine gidilmesinin alınabilecek tüm önlemlerden daha etkili olacağını hatırlatalım. Doğal yöntemlerle diş beyazlatmak için çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Halk arasında bilinen en önemli yöntem ise limon ve karbonatın karıştırılmasıdır. Buna ilave olarak tuz, muz kabuğu, defne yaprağı gibi farklı yöntemlerde bulunmaktadır.

Limon ve Karbonat ile Diş Beyazlatmak

Doğal olarak dişlere uygulanabilecek en ciddi yöntemdir. Limon ve karbonat ile diş beyazlatmak için şu adımlar uygulanabilir:

  • Bir çay bardağını hazırlayın,
  • Çay bardağının yarısını dolduracak şekilde limon sıkın,
  • Limon suyuna bir çay kaşığı karbonat ekleyerek güzelce karıştırın,
  • Karışımı diş fırçası yardımıyla dişinize uygulayın,
  • En son adımda ılık suyla ağızınızı çalkalayın ve dişlerinizi macunla güzelce fırçalayın,

Düzenli olarak dişlere uygulanacak olan bu yöntemle uzun vadede dişlerin beyazlatılması sağlanabilir. Ortalama bir süre vermek doğru olmayacaktır. Ayrıca bu adımda limon bulunmadığı durumlarda elma sirkesi de kullanılabilir. Bir haftanın sonunda dişlerde parlama görülecektir. Ancak günde en fazla bir kez uygulanması ve haftanın yedi günü değil bir gün aralıklarla uygulanmalıdır.

Tuz ile Diş Beyazlatmak

Yemeklerde kullanılan tuz ağızdaki bakterilerin temizlenmesi ve dişlerin beyazlatılması için kullanılabilir. Bu yöntemde de diş fırçası aracı olarak kullanılmalıdır. Diş fırçasına az miktarda tuz koyarak, macun yerine tuz ile dişin fırçalanması durumunda ağızdaki bakteriler temizlenebilir ve düzenli uygulanması durumunda ise dişlerde beyazlama elde edilebilir.

Muz Kabuğu ile Diş Beyazlatmak

Muz kabuğu da dişin beyazlaması için kullanılabilir. Bu yöntem diş hekimleri tarafından da onay almıştır. Bazı diş hekimleri hastalarına bu yöntemi önermektedir. Yöntem dişlerin macun ile fırçalanmasıyla uygulanır. Dişlerin düzenli olarak iki kez fırçalanması ve her fırçalamadan sonra da muz kabuğunun dişlere ovulması gerekir. Kısa süre içerisinde sonuç elde edilebilir.

Defne Yaprağı ile Diş Beyazlatmak

Bu yöntemde portakal kabuğu da defne yaprağıyla birlikte kullanılmalıdır. Defne yaprağı toz hale getirilinceye kadar ezilmelidir. Ezilen defne yaprağına portakal kabuğu da rendeleyerek eklenmelidir. Son aşamada karıştırılarak elde edilecek ve macun kıvamına getirilecek olan karışım macun gibi diş fırçasıyla dişlere sürülmelidir. Yöntem haftada bir kez uygulanmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Havuç ile Diş Beyazlatmak

Evet, yanlış duymadınız! Havuç ile de diş beyazlatılabilir. Havuç içerdiği asit yardımıyla dişlerin beyazlamasına büyük katkı sunar. Havuçta defne yaprağına benzer şekilde püre haline getirilene kadar ezilmelidir. Son aşamada macun kıvamına gelen karışım diş fırçası yardımıyla dişlere sürülmelidir.

Diş Hekimine Başvurun

Ancak her ne kadar doğal yöntemler etkili olsa da ilk olarak bir diş hekimine gidilmeli ve ağız yapısında oluşan tüm sorunlar aktarılmalıdır. Nitekim dişlerde uygulanabilecek yanlış uygulamalar dişlerde iltihap oluşmasına dahi sebep olabilir. Olumsuz durumların oluşmaması için mutlaka uzman bir diş hekimine giderek sorunlarınızı aktarın. Diş hekimleri tıbbi yöntemlerle dişlerin beyazlamasını sağlayacak ve çürük oluşumunu engelleyecektir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.