Ekonomi

Doğalgaz desteği verilecek! Doğal Desteğine nasıl başvurulur?

Sosyal devlet anlayışı gereği vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik sosyal yardım programları oluşturan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz yıl yalnızca kömür yardımı olarak yapılan Yakacak Desteği programının kapsamını genişletti. Yakacak Desteği ile kömür yardımının yanı sıra hanelerin doğalgaz faturaları için de destek sağlanacak.

Doğalgaz Desteği kapsamında ihtiyaç sahibi hanelere nakdi ödeme yapılacak. İkamet edilen bölgedeki iklim şartlarına göre tutar farklılığı gösterecek olan Doğalgaz Desteği, 450 lira ile 1150 lira arasında yapılacak. Geçtiğimiz aylarda Bakan Derya Yanık tarafından müjdelenen Doğalgaz Desteği için başvurular alınmaya başladı. Yılda iki kez yapılacak olan yardımlar için başvurular elektronik ortamda e-devlet platformu üzerinden yapılabilecek.

Doğalgaz Desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu yılın başında duyurulan Doğalgaz Desteği  ile hanelerin doğalgaz faturalarına nakdi destek sağlanacak. İklim şartlarına göre farklılık gösterecek olan Doğalgaz Desteği kapsamında hanelere 450 lira ile 1150 lira arasında değişen tutarlarla nakdi destek verilecek.

Bakan Yanık yaptığı açıklamada Doğalgaz Desteği için başvuruların Şubat ayının ortalarında başlayacağı, yardımların ise Mart ayıyla birlikte başlayacağını belirtti. Ayrıca bankalarda herhangi bir hesabı bulunmayan vatandaşlara yapılacak nakdi yardımlar PTT birimlerine yapılacak ve bu gruptaki vatandaşlar ödemelerini PTT şubelerinden alabilecek.

Nasıl Başvurulur?

Doğalgaz Desteği ihtiyaç sahibi hanelere yapılacak. Asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip olan hanelerin başvurabileceği destek kapsamında hanelerin doğalgaz faturalarına destek verilecek. Yardım programına başvurular elektronik ortamda e-devlet platformunda yapılabilecek.

BAŞVURU EKRANI

Doğalgaz faturası nasıl az gelir 2022

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.