Bilgi

Doğalgaz faturası nasıl az gelir 2022 -Doğalgaz faturası nasıl hesaplanır?

Kur fiyatlarıyla birlikte her alanda olduğu gibi faturalarda da fiyat artışları yaşanıyor. Yeni yılın ilk gününde doğalgaz ve elektriğe getirilen zamlar vatandaşları çaresiz bıraktı. Yapılan zammın ardından gelen ilk faturalar karşısında şok geçiren vatandaşlar faturaların nasıl daha az getirilebileceğini araştırmaya başladı. Doğalgaz faturaları nasıl az gelir? Doğalgaz faturası nasıl hesaplanır? İşte detaylar…

Doğalgaz Faturasını Etkileyen Detaylar

Doğalgaz faturalarındaki maliyetleri azaltabilmek için yapılması gereken onlarca yöntem bulunuyor. Doğalgaz faturalarını etkileyen detayları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kombiyi gün içinde birden fazla kez kapatıp açmak,
  • Isı yalıtımının doğru yapılmaması,
  • Evin havalandırılmaması,
  • Petek ve kombi temizliğine dikkat edilmemesi,
  • Peteklerin önüne eşya dizerek ısı kaynağını kapatmak,

Belirtilen 5 faktör karşısında doğru adımlar uygulanırsa doğalgaz faturalarındaki maliyet hızla azalacaktır. Kombinin gün içinde kısık bir seviyede sürekli olarak açık bırakılması doğrudan tasarrufa etki edecektir. Isı yalıtımının doğru yapılmadığı veya gün içinde havalandırılmayan evlerde de sıcaklık konusunda dengesizlik yaşanacaktır. Petek ve kombilerinse temizliği sürekli olarak takip edilmeli ve bir usta yardımıyla düzenli olarak bakımları yaptırılmalıdır. Ayrıca eve ısı yayan peteklerin önüne eşya konulursa evdeki sıcaklık doğrudan azalacaktır. Bu sebeple peteklerin önü her zaman boş bırakılmalıdır.

30 Derecede Sürekli Yanan Kombiye Ne Kadar Fatura Gelir?

Vatandaşların diğer merak ettiği konu ise kombiyi açık tuttukları ısıya ne kadar fatura yansıyacağıdır. Kombi markasına, yaşına, yukarıda belirtilen 5 faktörün doğru uygulanmasına bağlı olarak gün içinde 30 derecelik ısıyla sürekli olarak yanan bir kombinin ay sonundaki yansıması 400 lira ile 480 lira arasında değişecektir.

35 Derecede Sürekli Yanan Kombiye Ne Kadar Fatura Gelir?

35 derecede gün içinde sürekli olarak yanan kombinin de maliyeti aynı şekilde belirtilen faktörlere bağlı olarak değişim gösterecektir. Ancak genel olarak ortalama 500 lira ile 550 lira arasında bir doğalgaz faturasının ay sonunda gelmesi muhtemeldir. Faturalarda belirleyici olan etken kombinin kalitesi ve listedeki faktörlerdir.

40 Derecede Sürekli Yanan Kombiye Ne Kadar Fatura Gelir?

Gün içinde 40 dereceye sabitlenen ve sürekli olarak açık bırakılan kombinin ay sonundaki yansıması ise 550 lira ile 650 lira arasında değişim gösterecektir. Ancak gün içinde bir kez dahi kapatılıp açılması durumunda maliyet doğrudan artış gösterecektir. Faturalardaki tasarrufun sağlanabilmesi için kombinin sabit bir ısıda sürekli olarak açık bırakılması oldukça önem arz etmektedir.

Kombi Kaç Derecede Olmalıdır?

İklim şartlarına göre farklılık gösterse de Türkiye genelinde bir hanenin ısınabilmesi için 30 ile 35 derecelik bir ısı yeterli olacaktır. Ancak önemli olan kombinin sabit ısıda kapatılmadan ay sonuna dek açık bırakılmasıdır. Kapatıp açma durumunda maliyet doğrudan artış gösterecektir. Belirtilen 5 faktöre dikkat edildiği taktirde faturalarda en az 200 lira düşüş oluşacaktır.

Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.