Ekonomi

Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? 2022

Sosyal devlet anlayışıyla vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik destek paketleri oluşturan Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı yeni yılda doğalgaz desteği ile faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara nakdi yardımda bulunacak. Hali hazırda yakacak desteği ile ihtiyaç sahiplerine kömür yardımında bulunan bakanlık, kömür yardımına ilave olarak doğalgaz desteği de verileceğini duyurdu.

Doğalgaz desteğinin tutarını merak eden vatandaşlar için açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, yılda iki kez yapılacağını belirttiği doğalgaz desteğinin hane başına 450 lira ile 1150 lira arasında değişen tutarlar ile yapılacağını duyurdu. Yanık, desteğe ilişkin çalışmaların sürdürüldüğünü ve çalışmaların tamamlanmasıyla başvuruların alınacağını belirtti.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Vatandaşlar desteğin ne zaman yapılacağını merak ediyordu. Bakan Yanık konuya açıklık getirdi. Yanık’ın yaptığı açıklamaya göre doğalgaz desteğine mart ayından itibaren başvuru yapılabilecek. Kömür desteği ile milyonlarca vatandaşın ısınma ihtiyaçlarına katkıda bulunulduğuna değinen Bakan Yanık, doğalgaz desteğiyle de aynı uygulamanın milyonlarca vatandaşın ihtiyacına çözüm getireceğini aktardı.

Doğalgaz Desteğinin Tutarı

Destek kapsamında yapılacak nakdi ödemelerin tutarı bir başka merak konusuydu. Bakan Yanık doğalgaz desteğine ilişkin yapılacak nakdi ödemenin 450 lira ile 1150 lira arasında değişiklik göstereceğini aktardı. Aradaki farkın ise ısıl haritasına göre belirleneceği ve iklim koşullarına göre nakdi yardımın en fazla 1150 lira olmak şartıyla artış göstereceği belirtildi.

Ödemelere Ne Zaman Başlanacak?

Mart ayı itibarıyla başvuruların alınacağını belirten Bakan Yanık, başvuruların ardından değerlendirmelerin tamamlanıp ödemelerin yapılacağını aktardı. Başvuruların Mart ayı itibariyle alınacağını aktaran Yanık, ödemelerinde Mart ayı içerisinde yapılacağını duyurdu.

Başvurular Nereden Yapılacak?

Mart ayında başlayacak olan başvuruların elektronik ortamda e-devlet platformu üzerinden yapılabileceğini belirten Yanık, buna ilave olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından da başvuruların yapılabileceğini duyurdu. Başvuruların tamamlanmasının ardından ihtiyaç sahibi olanlara ödemelerin yapılacağı belirtildi. Ayrıca ödemeler hane başına yapılacak. Buna göre her haneden yalnızca bir kişi başvuruda bulunabilecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI TIKLA BAŞVUR!

Doğalgaz Desteğini Isıl Haritası Belirleyecek

Bakan Yanık doğalgaz desteğinde oluşacak nakit farkının ısıl haritaya göre belirleneceğini duyurdu. Buna göre iklim şartları soğuk olan bölgelerde daha fazla nakdi yardım yapılacak. Yanık konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Akdeniz bölgesinde yaşayan bir kişi ile Doğu Anadolu’da yaşayan bir bireyin ısınma ihtiyacının aynı olmayacağını bu sebeple bir haksızlık olmaması açısından da ödemelerin ısıl haritasına göre belirleneceğini belirtti.

Her haneden bir kişinin başvuruda bulunabileceği doğalgaz destek ödemeleri yıllık olarak 450 lira ile 1150 lira arasında değişen tutarlarda yapılacak. Ayrıca ödemeler kömür yardımına benzer şekilde mart ve ekim aylarında yapılacağı ve yıllık tutarın iki taksitle ödeneceği aktarıldı. Buna göre yıllık 450 lira doğalgaz desteği alacak olan haneye her yıl mart ve ekim aylarında 225’er lira ödeme yapılacak.

Desteğe ilişkin verileri de aktaran Yanık, kömür yardımına oranla daha fazla kişiye destekte bulunulacağını ve tahmini değerin ise kömür yardımından faydalanan kişi sayısının 2 katı değerinde olacağı yönünde belirlendiğini aktardı. Çalışmaların sürdüğünü aktaran Yanık, mart ve ekim aylarında yapılacak ödemelerin mümkün olması şartıyla daha erken bir tarihe alınabileceğini de duyurdu.

Kimler doğalgaz desteğinden faydalanabilecek?

3 Yorum

  1. Ben paypas ameliyati oldum ve belimdede pilatin var ve ben engelli masi alıyorum ama bana yetmiyor evin kirası 500tl çocuk okul sevisi var 250tl ve evin ihtiyacı var derken yetmiyor allah rızası için bana yardım edin yabaşini zor getiriyoruz ben üç çocuk babasiyim kizi kizim bir oğlum var ama oğlum astım hastasi

  2. BENDE 75 YAŞINDAYIM YÜZDE 66 ENGELLİYİM KRONUK HASTASIYIM ENGELLİ MAAŞIM KESİLDİ PANDEMİ PARASI ALMADİM EVİM KİRA AİDAT İLE TOPLAM 990 TL BENİM VE EŞİM VADOFON FATURALI HAT TOPLAM 145 TL SU 38 TL İNTERNET 90 TL ELEKTRİK VE DOĞALGAZ TOPLAM 1,000 TL ALDIĞIM MAAŞ 2,640 EVİMDE NE YAĞ VAR NEDE ÇAY ŞEKER UN YOK ŞAŞIRDIM KALDIM ALLAH RIZASI İÇİN BANA YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.