Ekonomi

Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak? Kimler doğalgaz desteğine başvurabilecek? İşte detaylar

Yeni yılla birlikte elektrik ve doğalgaz faturaları için yeni tarifeler üzerine çalışmalar gerçekleştiren hükümet yetkilileri, ekonomik sıkıntılarla boğuşan vatandaşlar için de destek uygulamalarını çoğaltarak oluşturmaya devam ediyor. Sosyal devlet anlayışıyla milyonlarca vatandaşın ihtiyaçlarını gidermeyi sürdüren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yakacak desteği ile birlikte 550 binden fazla vatandaşa kömür yardımı yapıyordu. 2022 yılıyla birlikte yakacak desteği adı altında kömür yardımının yanı sıra doğalgaz faturalarına da destek verilmesi kararlaştırıldı.

İlk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurusu yapılan doğalgaz desteğiyle birlikte faturasını ödemekte zorlanan vatandaşların doğalgaz faturalarına nakdi destek yapılacak. Erdoğan’ın açıkladığı uygulama üzerine detaylı bilgiler paylaşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, vatandaşın merak ettiği doğalgaz fatura yardımı ne kadar olacak? Doğalgaz fatura desteği nasıl yapılacak? Kimler başvuruda bulunabilecek? sorularına yanıt verdi.

Doğalgaz Faturalarına Yeni Tarife

2022 yılında elektrik faturalarına getirilen kademeli tarifeye benzer şekilde doğalgaz faturalarında da yeni tarife uygulamaya alınacak. Hükümet yetkilileri tarafından alınan karara göre doğalgaz faturalarındaki maliyet ısıl haritaya göre belirlenecek. Buna göre Antalya’da kullanılan doğalgaz miktarı ve maliyetiyle, Erzurum’da kullanılan doğalgaz miktarı ve maliyeti aynı olmayacak.

Oluşturulan yeni tarifeye gerekçe olarak ise iklim şartları örnek gösterildi. İklim şartları aynı olmayan farklı bölgelerde aynı miktarda doğalgaz kullanımı olmayacağı gibi daha soğuk bölgelerde daha fazla enerji tüketilmesinin de doğal olacağı ve bu sebeple maliyetlerinde azaltılması gerektiği belirtildi.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar Olacak?

Vatandaşların en fazla merak ettiği konu ise başta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından ise detaylı olarak açıklanan doğalgaz desteği oldu. Doğalgaz desteği ile hanelerin doğalgaz ihtiyaçlarının bir kısmı devlet tarafından karşılanacak. Faturalarını ödemekte güçlük çeken ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurabileceği doğalgaz desteğiyle yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında değişen tutarlarda yardım yapılacak. Yapılacak yardımlar ihtiyaca ve iklim şartlarına göre farklılık gösterecek. İklim şartları daha zorlu olan, daha soğuk bölgelerde en fazla 1150 lira olmak şartıyla daha fazla yardım ödemesi yapılacak.

Ayrıca Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamada belirlenen tutarların yıllık tutarlar olduğu ve yılda iki kez yapılacak yardımların iki eşit taksitle ödeneceği belirtildi. Buna göre yıllık 450 lira doğalgaz yardımı alması kararlaştırılan haneye 225’er lira taksitlerle yılda iki kez ödeme yapılacak.

Doğalgaz Yardım Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Bakan Yanık ilgili destek uygulamasına yönelik yapılacak başvuruların tarihlerine de açıklık getirdi. Net bir tarih veremeyeceğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Yanık, tahmini olarak şubat ayının son haftası ile mart ayının ilk haftası gibi başvuruların alınmaya başlayacağını ve mart ayının son haftasında başvuruların onaylanarak ödemelerin gerçekleştirileceğini açıkladı.

image 19
Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak?

Doğalgaz Yardımına Nasıl Başvurulur?

Doğalgaz yardımına nasıl başvuru yapılabileceğini merak edenler için de açıklama yapan Bakan Yanık, başvuru tarihlerinin açıklanmasından sonra elektronik ortamda e-devlet platformu üzerinden başvuruların alınacağını, aynı zamanda başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de yapılabileceğini söyledi.

Ayrıca başvuruların onaylanmasından sonra ödeme almaya hak kazananların ödemelerini oluşturulacak PTT kartları üzerinden alabileceklerini belirten Bakan Yanık, ödemelerin yılda iki kez yapılacağını açıkladı. Buna göre yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında değişen tutarlarda yapılacak ödemeler iki eşit taksit şeklinde farklı aylarda hesaplara yatırılacak. Doğalgaz yardımı başvuruları ise şubat ayının sonuna doğru yapılabilecek.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.